Poradna BP: Vyvázání z úvěru může být problém


12. 05. 2014  11:30   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Vyvázání spoludlužníka z úvěru u stavební spořitelny či banky může být velký problém. Nespoléhejte se proto na dohodu mezi dlužníky, ale vždy jednejte hlavně s příslušnou bankou či spořitelnou o možnostech a podmínkách vyvázání z úvěru

Jakýkoliv jiný postup vás totiž může dostat do velkých problémů. Banky totiž nejsou vázány dohodou mezi spoludlužníky o tom, že jeden z spoludlužníků převezme dluh druhého. Proto jakékoliv takové ustanovení ve smlouvě není pro banku nijak právně závazné a ani se ho nelze dovolávat. 

Před podpisem příslušné smlouvy, kterou může být například smlouva o vypořádání splečného jmění manželů, dohoda o vypořádání podílového spoluvlastnictví, nebo darování nemovitosti se vždy předem poraďte s danou bankou či stavební spořitelnou, zda a za jakých podmínek bude ochotna vyvázat druhého dlužníka z úvěru. Stejně tak si pečlivě pročtěte smlouvu o úvěru a příslušné obchodní podmínky banky.

Typickým příkladem, kdy se vám může vyvázání z úvěru hodit je například rozvod manželství. Jeden z manželů si ponechá celou nemovitost, kde dříve manželé bydleli, ale zato se zavazuje, že si celý úvěr převezme na sebe a druhého manžela z tohoto úvěru vyváže. Nelze přeci požadovat, aby manžel převedl na druhého dům a ještě byl povinen za něj hradit úvěr, nebo být odpovědný za toto splácení. V daném případě je vyvázání velmi důležitý institut. Konečné slovo má však samotná banka, která úvěr poskytla. Je třeba si úvědomit, že každé vyvázání spoludlužníka z úvěru může snížit zajištění a splacení příslušného úvěru, na což musí banky být velmi obezřetné.

Řešením věci může být nejen nová smlouva s bankou, která zabezpečí vyvázání druhého dlužníka či ručitele z úvěru, ale třeba také refinancování půjčky půjčkou u jiného finančního ústavu, což je také velmi často využívaný institut, pokud banka odmítá bez vážných důvodu spludlužníka z úvěru vyvázat.

Dotaz uživatele
Dobrý den, chtěl jsem poprosit o zodpovězení mého dotazu. Jsem dlužník u stavební spořitelny od které jsem si bral spolu se spoludlužnicí úvěr ze stavebního spoření na nemovitost. Tedy její pořízení. Se spoludlužníkem jsem se následně dohodl, že mi daruje svůj podíl na nemovitosti, což se také stalo a já se zavazuji vyvázat spoludlužníka z úvěru. Příjem by na to měl dostatečný. Stavební spořitelna mi však sdělila, že toto - vyvázání spoludlužníka z úvěru není možné až do splacení meziúvěru, což bude až někdy za dva roky. Můžete mi prosím poradit jaké řešení mám zvolit a zda má spořitelna na tento postup právo a co ji k tomu opravňuje? Děkuji


Odpověď odborníka
Dobrý den,
vždy záleží na podmínkách, za jakých byl takový úvěr uzavřen. Obecně vás asi moc nepotěším, protože banky i spořitelny nejsou příliš flexibilní co se týče podobných změn v období splacení meziúvěru nebo například fixace. Stavební spo řitelna na to má skutečně právo, a když klient jednou vystupuje jako spoludlužník, tak zodpovídá za splácení úvěru. Záleží na interních p ředpisech spořitelny. Měli by tam mít napsané, zda je to možné a za jakých podmínek. Prostudujte si detailně obchodní podmínky a tyto předpisy a pokuste se domluvit s někým na vyšší pozici, než s kým jste doposud jednal. Já osobně si myslím, že by taková možnost měla být poskytnuta.

Lenka Hritzová

  Lenka Hritzová ZUNO


Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.02808 / Celkový počet hodnoceni 641
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti