Poradna JUDr. Otakara Schlossbergera: Stavební spořitelna má právo vypovědět smlouvu


29. 08. 2014  00:11   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (1)

PÁTEČNÍ SERIÁL - PORADNA JUDR. OTAKARA SCHLOSSBERGERA: Stavební spořitelna má právo vypovědět smlouvu o stavebním spoření, pokud jí toto umožňuje smlouva. Vždy záleží na konkrétních podmínkách. 

Klient má však vždy právo trvat na podmínkách smlouvy, které platily v době uzavření této smlouvy. Čtenář se v tomto případě podivuje nad tím, že mu stavební spořitelna Wüstenrot vypověděla smlouvu o stavebním spoření a to poté, co naspořil 50 procent cílové částky. Klient přitom zaplatil poplatek za uzavření smlouvy vypočítaný z celé cílové částky, kterou mu však spořitelna neumožnila naspořit. 

Dotaz čtenáře:

Dobrý den. Potřeboval bych od Vás radu, stavební spořitelna Wustenrot mi vypověděla smlouvu o stavebním spoření z roku 2002 a jako důvod uvedla, že jsem naspořil min. 50% cílové částky a tím pádem má nárok na ukončení smlouvy, ikdyž cílové částky zdaleka nebylo dosaženo. Já jsem při uzavření zaplatil 1% z cílové částky jako poplatek - tedy 6000kč a přepokládal jsem že za tyto peníze budu moci spořit až do cílové částky, což mi bylo i pracovníkem spořitelny tehdy potvrzeno - byl jsem tedy uveden v omyl a mám nárok min. na vrácení uvedené částky za poplatek?? Případně je možné se bránit soudně napadením neplatnosti výpovědi?? A co dělat když mi spořitelna smlouvu ukončila a peníze poslala složenkou (přestože jsem je písemně vyzval že s výpovědí nesouhlasím), mám ji vyzvednout nebo trvat na neplatnosti výpovědi?? Děkuji za odpověď. Dvořák

Odpověď JUDr. Otakara Schlossbergera

Dobrý den,
neznám podmínky této stavební spořitelny. Možná je v podmínkách uvedeno, že do určité doby musíte naspořit právě těch 50 % cílové částky. Musí tam být něco, o co se daná spořitelna opřela u výpovědi. Samozřejmě můžete trvat na původní smlouvě, ale je asi pro st. spořitelnu již nevýhodná, tak hledala důvody pro výpověď. Vždyť obecně je trend "boje" o zákazníka. Vy máte asi ve smlouvě poměrně vysoké zhodnocení peněžnch prostředků na současnou dobu, proto k tomu asi přikročila. Je to jen má domněnka.

Další odpovědi našeho poradce pana JUDr. Otakara Schlossbergera naleznete ZDE!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.94752 / Celkový počet hodnoceni 1010
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti