Poradna: Řada poskytovatelů drobných půjček nedodržuje zákon


30. 06. 2017  15:54   |     |   komentářů (0)

Většina poskytovatelů rychlých krátkodobých půjček nezveřejňuje všechny zákonem vyžadované informace. Navíc si stanovují různé poplatky, které nereguluje zákon, a v případě nesplácení tak spotřebitelé zaplatí násobně více, než činí vlastní půjčka. 

Lidé se pak mohou dostat do dluhové pasti, firmy totiž cílí především na nízkopříjmové domácnosti, které mají negativní záznam v bankovních registrech. Uvedli to dnes na tiskové konferenci zástupci Poradny při finanční tísni.

Poradna testovala 30 společností, které poskytují krátkodobé půjčky do 10.000 korun. V prvním případě testovali, na kolik vyjde úvěr u dlužníka, který požádal třikrát o prodloužení splatnosti. Ve druhém případě simulovali situaci, kdy půjčku nesplácí. U jednoho z poskytovatelů půjček například klient zaplatí místo půjčených 300 korun po 90 dnech téměř 10.000 korun. Zároveň z 30 testovaných poskytovatelů jen pět nabízelo na internetu všechny povinné informace. "Tito poskytovatelé lákají spotřebitele na vidinu rychlé
bezplatné půjčky, za kterou nebudou muset zaplatit ani korunu. V ideálním případě tomu tak i je. Tito poskytovatelé ale cílí na nízkopříjmové spotřebitele, kteří se nechají zlákat vidinou bezúročné půjčky a problém nastává ve chvíli, kdy si zažádají o prodloužení splatnosti úvěru. Poplatky se pak mohou po 90 dnech vyšplhat až na 90 nebo 100 procent půjčené částky," upozornil ředitel poradny David Šmejkal.

Dodal, že tito poskytovatelé získají navíc peníze z dlužníků i řadou dalších poplatků, které nejsou uzákoněny. Zákon stanovuje maximální výši úroků či smluvních pokut, firmy si ale do smluv dávají i poplatky za mzdové náklady vystavení SMS v desítkách korun. Dalším takovým poplatkem je podle poradny například sankce za nepředložení potvrzení o zaměstnaní, které přitom při poskytování půjčky firmy ani nevyžadují. Nebankovní poskytovatelé drobných půjček musí podle nově platného zákona o spotřebitelském úvěrů požádat o licenci Českou národní banku. Ta na to má 18 měsíců. Navíc zatím stále dohlíží na tyto firmy Česká obchodní inspekce.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.9728 / Celkový počet hodnoceni 478
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti