Poradna serveru Bankovní poplatky: Spořit se nyní moc nevyplatí


24. 04. 2017   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Současná ekonomická situace spoření moc nepřeje. Než spořit se vyplatí finance utratit. Důvodem je velmi vysoká inflace. ČTĚTE DÁLE!

Právě inflace, kterou chtěla ČNB vyvolat svými intervencemi vyvolat, a která dosahuje aktuálně 2,6 procenta je důvodem, proč se nevyplácí spořit. Úrokové sazby na spořících, termínovaných nebo přímo běžných účtech jsou výrazně nižší než je míra inflace. 

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, chtěl bych poradit, jak nejlépe použít našetřené finance. Je lepší je uspořit, nebo utratit nebo investovat? Z pročtených článků se mi zdá, že se spořit moc nevyplatí. Zhodnocení úspor je totiž velmi malé. Na druhou stranu úspora znamená minimální riziko, než do něčeho investovat. U úspor sice moc nevydělám, ale také o své prostředky nepřijdu. Bojím se, že když budu investovat, jako amatérský investor, nainvestuji si do nějakého produktu, který pak klesne, a mé prostředky se znehodnotí. Možná by bylo nejlepší všechny peníze utratit a mít po starostech, ale to jenom vtipkuji. Prosím o nějakou obecnou radu jak je nejlepší za současné situace naložit s penězi, které mají lidé na ušetřené. Děkuji.

Odpověď odborníka:

Máte pravdu, že spořit se skutečně za aktuální situace nevyplatí a naopak se vyplatí finanční prostředky investovat. Investice totiž znamenají výrazně vyšší výnos, než úroky z běžných, termínovaných, nebo spořicích účtů. V praxi totiž nízké úroky u účtů znamenají, že o své úspory lidé v průběhu doby přicházejí. Inflace tak ukousne z Vašich investic až 2,5 procenta ročně. V případě úspor ve výši 100 000 korun tak ročně inflace znehodnotí tyto úspory až o 2 500 korun ročně. Za čtyři roky by při stejné inflaci došlo ke znehodnocení úspor o více než deset procent, tedy o více než 10 000 korun. Nejhorším způsobem spoření je přitom ukládání finančních prostředků na běžných účtech. Tyto účty vykazují reálně nulové úročení. Nejčastěji se totiž setkáváme u běžných účtů s úroky ve výši kolem 0,1 procenta. Češi přitom mají na běžných účtech uloženo více než bilion korun. Právě ukládáním úspor na běžných účtech výrazným způsobem podporujeme naše banky, které ušetří miliardy korun na úrocích, které by jinak musely svým klientům vyplatit, pokud by umístili své úspory na lépe úročené spořicí účty.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PORADNĚ NALEZNETE ZDE!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.03608 / Celkový počet hodnoceni 388
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti