Právní poradna BP: Neoprávněné exekuci je nutné se bránit


27. 08. 2019  00:38   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

STŘEDEČNÍ SERIÁL - PRÁVNÍ PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář se dotazuje jak se bránit postupu exekutora, který chce zabavit zařízení domu, které nepatří dlužníkovi.

Pokud exekutor není schopen zjistit či zajistit majetek dlužníka, zejména nemovitosti, automobily, příjem od zaměstnavatele či zůstatek na účtu, přistupuje k tzv. mobiliární exekuci, kdy navštíví domácnost, kde by měl údajně pobývat dlužník a mít tam umístěn svůj majetek. Bohužel se velmi často stává, že dlužník má hlášeno bydliště tam kde reálně nebydlí, nebo bydlí u svých rodičů či partnera a je tak exekucí ohrožen majetek právě těchto třetích osob.

Dotaz čtenáře:

Chci se zeptat. Syn nadělal dluhy, má několik exekucí a minulý týden mě navštívil exekutor s tím, že mi oblepil všechny moje věci v domě a pokud za syna nezaplatím dluh 85 tisíc Kč, tak mi věci do dvou týdnů odveze. Jsem z toho zoufalý a nevím jak se bránit. Exekutor nebo jeho zaměstnanec byl velmi hrubý a arogantní. Můžu s tím ještě něco udělat?

Odpověď právníka:

Nevím, kdy se k Vám dostane tato odpověď, ale rozhodně byste měl konat co nejdříve. Do 14 dnů je třeba sepsat majetek, který patří Vám, a který exekutor označil a najděte k tomuto majetku vše co se dá - faktury, smlouvy, účtenky apod. Aby jste prokázal své vlastnictví. Formou - vyškrtnutí věcí ze soupisu pak navrhněte exekutorovi, aby vyškrtnutí provedl a zastavil exekuci vůči Vám. V opačném případě Vám skutečně může exekutor majetek zabavit a v dražbě prodat. Pokud nemáte písemné důkazy svého vlastnictví, pak požádejte svědky, přátele, kteří dosvědčí, že dané věci jste užíval a vždy vlastnil pouze Vy a nikdy nepatřily Vašemu synovi. Následně pak můžete podat žalobu na vyloučení věcí z exekuce, pokud by exekutor neakceptoval Vaše vyjádření.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PRÁVNÍ PORADNĚ NALEZNETE ZDE!

Poradnu zajišťuje právní server WWW.PROFIPRAVNIK.CZ


Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.02857 / Celkový počet hodnoceni 490
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti