Právní poradna BP - Neshody při spoluvlastnictví lze řešit vypořádáním


30. 01. 2019  00:09   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

STŘEDEČNÍ SERIÁL - PRÁVNÍ PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář si stěžuje na neshody u spoluvlastníků domu a neví jak věc má nejlépe řešit. Bojí se, že bude jen platit a ze spoluvlastnictví nebude nic mít. Co poradí poradce? ČTĚTE DÁLE!

Spoluvlastnictví k nemovitostem bývá velkým problémem a velmi často dochází u této formy vlastnictví k velkým neshodám, které se následně projevují i v osobních vztazích mezi spoluvlastníky. Věc se dá však velmi dobře a definitivně řešit a to formou vypořádání podílového spoluvlastnictví.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, jsem spoluvlastníkem, jedním ze dvou domů s obchodem a bytem nad obchodem. Druhý spoluvlastník se chová jako by mu objekt celý patřil. Nyní se rozhodl, že bude nemovitost v prostorách, kde působí měnit a investovat do ní statisíce korun a to jak zevnitř, tak z vnějšku. Chce při tom po mně, abych mu jako poloviční vlastník tyto investice z poloviny uhradil. Já s těmito pro mě zbytečnými investicemi rozhodně nesouhlasím. Jinak těch konfliktů je zde mnoho a hádáme se prakticky o všem. Cítím se, jako někdo komu se jen něco nařídí a já mám poslouchat. Už mě to vůbec nebaví. Bohužel však podíl na době nikdo nekoupí, a když tak za minimální cenu a nerad bych z prodeje podílu získal méně, než mě doopravdy stál. Je nějaké řešení jak se s definitivní platností bránit nárokům a chování druhého spoluvlastníka? Nebo to prostě musím donekonečna snášet?

Odpověď poradce:

Dobrý den, poradím Vám jedno jasné, a definitivní řešení, které požadujete. Ze spoluvlastnictví prostě odejděte a nechte si vyplatit spoluvlastnický podíl na nemovitosti. Je to řešení jasné, a konečné a zcela vyřeší problémy, které máte a které jinak zřejmě stejně nekončí. Neřešil bych tedy nyní, zda jste povinen hradit spoluvlastníkovi jím rozhodnuté a realizované investice, ale vyřešil bych celou věc jednou pro vždy. Zašlete spoluvlastníkovi dopis s návrhem na vypořádání Vašeho spoluvlastnictví a požadujte znalcem stanovenou tržní cenu Vašeho podílu, vyplývají z hodnoty celého domu jako takového. Vyjádřete Váš záměr a vůli ze spoluvlastnictví vystoupit a to i v případě, kdy s tím nebude spoluvlastník souhlasit. Pokud tedy odmítne Vámi navržené vypořádání a nenavrhne jiné, pro Vás přijatelné řešení, realizujete vypořádání soudní cestou. Soud v takovém případě vypořádat spoluvlastnictví musí. Pokud odmítne spoluvlastník vyplacení posudkem stanovenou cenu, může soud rozhodnout i o prodeji této nemovitosti a rozdělení výtěžku, což nemusí být pro druhého spoluvlastníka přijatelné. Jinak tomuto spoluvlastníkovi stanoví závaznou částku vypořádání, které z nějakého znaleckého posudku prostě vyplývat musí. Tím vyřešíte s konečnou platností tyto problémy a částku z vypořádání si můžete investovat do pořízení nějakého jiné nemovitosti, kde budete sám svým vlastním pánem.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PRÁVNÍ PORADNĚ NALEZNETE ZDE!

Právní poradnu pro vás provozuje advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz, www.DarovaciSmlouvy.czČtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.97554 / Celkový počet hodnoceni 695
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti