Právní poradna BP: Zálohové výživné je na spadnutí


13. 06. 2018  00:23   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

STŘEDEČNÍ SERIÁL - PRÁVNÍ PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY. Čtenářka Jitka si stěžuje na to, že ji otec jejího dítěte dluží destíky tisíc na výživném a ona s tím nemůže nic dělat. Připravuje se ale účinné řešení tohoto problému.

S dluhy na výživném se potýká desítky tisíc rodin. Bohužel se nejvíce tento problém dotýká matek samoživitelek, nebo otců samoživitelů, kteří už sami o sobě patří k nejohroženějším sociálním skupinám. Dosud byli tito lidé odkázáni jen sami na sebe. Nyní už zřejmě podá pomocnou ruku i stát.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, jmenuji se Jitka a chtěla jsem Vás požádat o pomoc nebo radu. Otec mého tříletého dítěte mu dluží na výživném už asi 26 tisíc korun. Ty peníze nám samozřejmě chybí, protože jsem samoživitelka a zatím nemám stálou práci, pouze brigády. V konečném důsledku tím trpí můj syn, kterému nemůžu dopřát vůbec nic navíc a jsem ráda, že mu můžu koupit základní jídlo a oblečení v second handu. Nějak přežíváme, ale život utíká, a syn roste a nic si pořadně v dětství neužije. Otec bohužel je ve výkonu trestu, nepracuje a výživné nehradí. Není tu ani možnost, že bych se mohla soudit, protože bych si ničím nepomohla. Existuje nějaké řešení této situace?

Odpověď právníka:

Přeji příjemný den, máte pravdu, že nyní jsou lidé pečující o dítě odkázáni sami na sebe a stát jim v tomto nijak nepomáha. Někdy dokonce hází těmto lidem klacky pod nohy, kdy k příjmům samoživititelky připočítává vyměřené výživné, které ale matka vůbec nedostává a o to se jí snižují případné sociální dávky. Navíc stát vůbec dosud neřešil případy, kdy je výživné z objektivních důvodů v podstatě nevymahatelné, ať už proto, že je rodič ve výkonu trestu, nebo je nemocný, nebo dlouhodobě nepracuje.

Připravuje se ale nyní řešení, které by mohlo platit už od začátku příštího roku. Šance na schválení je přitom velmi vysoká. Jedná se o zálohové výživné, které bude stát poskytovat rodičům za nehrazené výživné a stát pak bude tyto částky vymáhat vůči dlužníkům. 

Právní poradnu zpracovává advokátní kancelář ProfiPravnik.cz

DALŠÍ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PRÁVNÍ PORADNĚ NALEZNETE ZDE!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.99401 / Celkový počet hodnoceni 167
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti