Právní poradna serveru BP: Jak řešit půjčku od ČSTSP?


05. 09. 2018  00:16   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

STŘEDEČNÍ SERIÁL - PRÁVNÍ PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Mnoho lidí naráží na problém starých zátěží u svých nemovitostí, které jim brání provést převod nemovitosti na jinou osobu, často také darovat blízkým osobám. ČTĚTE DÁLE!

Mají zatížené nemovitosti, které nemohou následně převést. Půjčky od ČSTSP dělají starosti mnoha rodinám. Jedná se totiž o staré závazky, kdy lidé splatili svou půjčku, kterou si brali v osmdesátých či na začátku devadesátých let na pořízení, nebo rekonstrukci svých nemovitostí, avšak už nezajistili výmaz zatížení ze svých nemovitostí.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, rozhodli jsme se s manželkou převést náš dům na naši dceru darovací smlouvou. Darovací smlouva byla bezchybná, stejně jako návrh na vklad. Vše jsme podepsali a odnesli na katastr nemovitostí. Teď nám ale z katastru přišlo, že nám na domě vázne nějaká půjčka od ČSTSP, jestli to správně píšu. A že není možné nemovitost převést, dokud katastru nepředložíme, že nic nedlužíme a že byl podán návrh na výmaz té půjčky z katastru nemovitostí. Vůbec si přitom nejsme vědomi, že bychom měli s manželkou jakýkoliv dluh. Zřejmě se jedná o něco starého. Nevíte co s tím?

Odpověď právníka:

Děkuji za položení Vašeho dotazu. Tzv. půjčky od ČSTSP, které váznou na Vaší nemovitosti jsou půjčky od bývalé Československé státní spořitelny, která dříve financovala náklady spojené s pořízením či rekonstrukcí domů a bytů. Jako zajištění pak vkládala na tyto nemovitosti právě zatížení nazvané půjčka od ČSTSP. Nejedná se přitom o klasické zástavní právo, ale o formu zástavního práva ve spojení se zákazem převodu na jinou osobu. Vy jste v průběhu doby sice půjčku splatili, ale zapomněli jste už zajistit výmaz tohoto zatížení ze své nemovitosti. Nyní se pak tento problém řeší třeba i po desítkách let od splacení, a řešení je pak samozřejmě i náročnější. Je tak nutné kontaktovat, nebo ideálně navštívit s listem vlastnictví pobočku České spořitelny a tam požádat o výmaz půjčky od ČSTSP z nemovitosti. České spořitelna pak vystaví tzv. kvitanci o bezdlužnosti a splacení závazku, spolu s návrhem na výmaz tohoto zatížení, které si odnesete na katastr nemovitostí, uhradíte tisíc korun poplatku, a katastr by měl výmaz provét.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PRÁVNÍ PORADNĚ NALEZNETE ZDE!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.98792 / Celkový počet hodnoceni 331
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti