Aktualizováno: Přes třicet milionů nákupů zaplatili Češi v roce 2013 bezkontaktními kartami


13. 03. 2014  20:51   |   tz   |   komentářů (0)

Nejnovější statistiky Visa Europe ukazují, že v roce 2013 držitelé karet Visa využili svých bezkontaktních karet k více než 30,7 milionům nákupů na území České republiky, kdy své karty jednoduše přiložili k platebnímu terminálu. Pro srovnání: v roce 2012 byly takových transakcí pouhé dva miliony, což ukazuje, že čeští zákazníci si pohodlí a rychlost platby bezkontaktní kartou velmi oblíbili.

AKTUALIZACE: Reakce společnosti MasterCard.

  • V roce 2013 bylo bezkontaktními kartami Visa zaplaceno 30,7 milionu nákupů
  • Bezkontaktní karty dnes přijímá téměř 30 tisíc terminálů v Česku
  • V oběhu je 1,7 milionu bezkontaktních karet Visa
  • Průměrná hodnota transakce bezkontaktní kartou je 425 Kč

Bezkontaktní transakce vzrostly nejen v České republice, ale v celé Evropě a jen prostřednictvím karet Visa bylo během loňského roku provedeno rekordních 340,1 milionu bezkontaktních transakcí.

Pět největších trhů z hlediska bezkontaktních transakcí Visa za uplynulých 12 měsíců:

  • Polsko (158,7 milionu transakcí)
  • Velká Británie (94,3 milionu transakcí)
  • Česká republika (30,7 milionu transakcí)
  • Slovensko (23,1 milionu transakcí)
  • Španělsko (17,5 milionu transakcí)

Počet bezkontaktních terminálů vzrostl o 265 procent, přičemž nově se terminály objevily v řetězcích typu McDonald´s, KFC, DM Drogerie, Albert, C&A, Starbucks, Lidl, Obi, Datart, Cinema City a u mnoha dalších. Celkový počet bezkontaktních terminálů v České republice dosahuje téměř třiceti tisíc.

Statistiky ukazují i masivní nárůst bezkontaktních karet Visa v oběhu — oproti prosinci 2012 došlo k meziročnímu nárůstu o 288 procent. Celkově je nyní v České republice 1,7 milionu bezkontaktních karet Visa. Celkový počet v Evropě činí 80,6 milionu, což je proti roku 2012 zvýšení o 158 procent.

Průměrná hodnota nákupu placeného bezkontaktní kartou v České republice v roce 2013 byla 425 Kč, což zhruba odpovídá týdenní útratě v supermarketu. To ukazuje, že spotřebitelé si oblíbili bezkontaktní karty hlavně pro pohodlné pravidelné nákupy. V celé Evropě je průměrná hodnota transakce 250 Kč, což svědčí o tom, že Češi patří k nejaktivnějším uživatelům bezkontaktních karet v Evropě. „Byli jsme svědky obrovského nárůstu bezkontaktních karet Visa v České republice a zároveň rostl počet transakcí i objem takto zaplacených peněz,” říká regionální manažer Visa Europe úpro Českou republiku a Slovensko Marcel Gajdoš a dodává: „Objem v roce 2013 přesáhl 13 miliard korun, přičemž jen v prosinci se takto utratilo 2,7 miliardy korun.“

Londýňané si zase oblíbili platit bezkontaktními kartami za dopravu – v londýnských autobusech bylo bezkontaktními kartami Visa zaplaceno 10 milionů jízd. „Využití bezkontaktních karet ve Velké Británii dále poroste, v průběhu letošního roku budou tyto platby zavedeny i v londýnském metru. Chceme, aby platby nižších částek byly co nejrychlejší a nejpohodlnější. Naši zákazníci ve Velké Británii jasně vidí, že právě bezkontaktní karty jim toto umožňují,“ uzavírá Alzettová.

REAKCE SPOLEČNOSTI MASTERCARD (Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro ČR a Slovensko):

v návaznosti na vydané informace společnosti VISA na téma bezkontaktních karet posílám doplňující informace za MasterCard. Dle statistik SBK bylo na konci roku 2013 vydáno celkem 1,8 milionu bezkontaktních karet MasterCard. Podle informací MasterCard, který uvedl v roce 2011 bezkontaktní karty v ČR na trh jako první, je každá třetí vydaná karta MasterCard je bezkontaktní.

Meziročně narostl počet bezkontaktních transakcí v Evropě o 220 %. Vzrostl také objem plateb, a to o plných 356 %.

V České republice se téměř třetina transakcí, přesněji 27 %, s kartami MasterCard a Maestro uskuteční právě pomocí bezkontaktních plateb, což je z evropských zemí nejvíce.

65 % držitelů bezkontaktních platebních karet oceňují možnost platit části do 500 Kč bez nutnosti zadávat PIN.

Nárůst je patrný i v četnosti používání bezkontaktní platební technologie. Jednou a vícekrát týdně platí bezkontaktně celých 55 % držitelů bezkontaktních platebních karet. Celých 50 % respondentů průzkumu MasterIndex uvedlo, že by rádi platili bezkontaktně častěji, pokud by bylo více míst, kde je možné touto metodou zaplatit.

Bezkontaktní placení se dnes neomezuje pouze na platební karty. Od loňského roku je možné platit bezkontaktně také mobilem. NFC mobilní platby MasterCard spustil s ČSOB a GE Money Bank. Výsledky průzkumu MasterIndex potvrdily, že platby mobilním telefonem jsou atraktivní pro více než 60 % Čechů. Rozšiřování této technologie nahrává to, že většina nově prodaných mobilů jsou tzv. chytré a roste zároveň nabídka telefonů podporujících NFC. Alternativní variantou pro uživatele bez NFC telefonu jsou PayPass nálepky, které představují podobný platební komfort.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3 / Celkový počet hodnoceni 588
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti