Příští Kalouskovy dluhopisy? I novinka uložení peněz „za inflaci“


25. 04. 2012  01:33   |   Mediafax / BP.com   |   komentářů (0)

Minulý úpis tzv. Kalouskových dluhopisů vyvolal mezi lidmi téměř šílenství. I proto se Ministerstvo financí České republiky rozhodlo vydat další tranše, tentokráte s jednou novinkou ta nabídne zhodnocení „pouze“ o inflaci, tedy jakýsi produkt na ochranu úspor.

Jak informoval mluvčí rezortu Ondřej Jakob, střadatelé budou mít na výběr i tři typy dluhopisů z úspěšné podzimní emise. "Chci nabídnout ochranu úspor pro odpovědnou střední třídu před inflací. Tou mohou být úspory znehodnoceny, proto jsme vytvořili nabídku jistoty, která sice nenabízí ani korunu zisku, ale představuje jediný produkt, kde stát garantuje, že úspory nebudou znehodnoceny," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Občan tedy nevydělá na úroku, ale současně má stoprocentní jistotu, že reálná hodnota jeho úspor zůstane stejná," dodal. Výnosy těchto dluhopisů se budou stanovovat lehce neobvykle. Úrokový výnos, tj. kupony protiinflačního dluhopisu, bude ministerstvo ex post stanovovat podle míry inflace zveřejňované Českým statistickým úřadem. Kupony mají být pak každý rok znovu investované, aby je ministerstvo ochránilo před znehodnocením.

.

FINANČNÍ GRAMOTNOST? JEN S NAŠÍM MEGATESTEM!

.

A jaká bude doba splatnosti? Ministerstvo se chystá vydat sedmileté nebo osmileté dluhopisy, přičemž jejich vlastník by mohl požádat o předčasné splacení už po jednom roce držby. Tak jako v minulé tranši bude jeden vlastník omezen nákupem, strop na osobu by měl tvořit pět milionů korun. Kromě zmíněné novinky zůstanou zachovány tři typy dluhopisů, které mohli lidé nakoupit na podzim. Zájemci si tak budou moci pořídit krátkodobý diskontovaný, pětiletý kuponový a pětiletý reinvestiční dluhopis. "Úrokový výnos bude stanoven později, před datem zahájení úpisu. Zde také neočekáváme výraznější rozdíly oproti pilotní emisi," zmínil Jakob.

.

KONKURENCE DLUHOPISŮ? 1. REALITY TEST VÁM UKÁŽE, KAM S PENĚZI

.

Předpokládané vydání jarní emise je naplánováno na průběh června, start upisovacího období pak objednávek v květnu. Celková velikost tranše se očekává v řádu deseti až dvaceti miliard korun – peníze samozřejmě poslouží k vyrytí chybějících příjmů, kterým rozhazovačný stát nedokáže přizpůsobit úspory. "I nadále považujeme za nutné, aby občané měli stejnou možnost investovat do státních dluhopisů jako velké finanční skupiny. Tato možnost existuje všude ve vyspělém světě, stále se pohybujeme pod průměrem, co se týče podílu státního dluhu v držbě domácností," řekl Kalousek. Podrobnosti zveřejní na začátku května.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.00448 / Celkový počet hodnoceni 892
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti