Průměrné bankovní poplatky v červenci opět poklesly, tentokráte o 1 Kč


16. 08. 2012  01:57   |   Ivan Soukal, Martina Hedvičáková   |   komentářů (0)

Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů, resp. zachycuje užívání retailových bankovních služeb respondentů (podrobněji o respondentech v závěrečné kapitole). Nejedná se jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především jak se v ní chová. Pokud je někdo velmi aktivní, tak i v průměrně drahé bance bude platit měsíčně stokoruny.

Pokud někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100,- Kč měsíčně. Ve výpočtu je přesně sledováno, jaký účet daný klient užívá. Vzhledem k tomu je ovšem také nemalé procento účtů, kde nemůže být výpočet proveden. U Klientského indexu došlo v měsíci červenci 2012 k dalšímu snížení jeho hodnoty na 174,50 Kč. Hodnota červencového Klientského indexu se tak snížila o 1 Kč oproti předcházejícímu měsíci.  Rozdíl je v mezích statistické chyby.

.

KALKULÁTOR POPLATKŮ NALEZNETE ZDE!

.

Potvrdil se zde trend z minulého roku, kdy hodnota Klientského indexu v červenci 2011 také klesla. Dalším důvodem může být skutečnost, že některé banky začínají vycházet přáním a potřebám trhu a svých klientů a snižují některé své poplatky, hlavně ty, které jsou nejvíce vidět – konkrétně výběry z bankomatů. Tyto poplatky za výběr z bankomatů v tuzemsku či v zahraničí byly důvodem vysokého nárůstu měsíčních nákladů za vedení účtu u banky. Z letošních výsledků je zřejmé, že klienti buď efektivněji hospodaří se svými financemi, nebo došlo ke skutečnému snížení nákladů. Dalším důvodem snížení hodnoty Klientského indexu může být výrazný nárůst respondentů nově vzniklých bank a skutečných měsíčních nákladů, které zaplatili (viz. Tab. 1).

.

Dalším důvodem, proč dochází ke snižování Klientského indexu, jsou poplatkové změny u Komerční banky - KB představila změny sazebníku platné k 1. červnu 2012. Jejich cílem je zpřístupnit výhody konceptu MojeOdměny širší skupině klientů a zároveň umožnit dosažení vyšších odměn za používání běžných bankovních služeb.

 

Graf 1 - Vývoj Klientského indexu: leden 2012 - červenec 2012

   

Průměrný klient zaplatil v červenci 2012 za užívání bankovních služeb 174,50 Kč. www.bankovnipoplatky.com

.

V tabulce č. 1 lze nalézt konkrétní hodnoty průměrných nákladů klientů u jednotlivých účtů bank v ČR.

 

Tabulka 1: Průměrné náklady klientů na jednotlivých účtech za červenec 2012

ÚČET Průměrné náklady v Kč
mBank mKONTO 6,50
Fio Běžný účet 29,00

Equa bank běžný aktivní klient

33,00
Air Bank Malý tarif 59,00

Raiffeisenbank eKonto Premium (min.obrat 25tis. Kč)

130,00
Equa bank běžný 132,00
PS Osobní účet ERA 142,00

KB Můj účet s odměnou (min. obrat 15tis. Kč)

145,00
Air Bank Velký tarif 153,00

Raiffeisenbank nyní s eKonto Extra (min.obrat 20tis. Kč)

153,00
 

Tabulka 1 zobrazuje průměrné náklady klientů u vybraných typů účtů za měsíc červenec 2012. V tomto měsíci došlo k výrazným změnám. První dvě místa stabilně obsadily mBank a FIO banka a další pořadí již významně ovlivnily nové banky.

První místo obhájila mBank s mKontem. U tohoto účtu se průměrné měsíční náklady na vedení účtu se ustálily na 6,50 Kč. U druhé pozice, Fio banky s Fio Běžným účtem, se náklady zvýšily na 29 Kč.

.

Klienti nově vzniklých bank začali využívat služeb Kalkulátoru bankovních poplatků na www.bankovnipoplatky.com a porovnávat tak vynaložené náklady na vedení svého účtu. Na třetí místo se nově probojovala nedávno vzniklá banka Equa bank s běžným účtem. Pokud byli klienti aktivní a měli měsíční příjem vyšší než 15 000 Kč, průměrně zaplatili 33 Kč. Pokud 15 000 Kč hranice příjmu nedosáhli, zaplatili průměrně 132 Kč (vedení účtu je zde zpoplatněno 99 Kč/měsíc). Nejčastějšími náklady jsou zde výběry hotovosti z bankomatu kterékoliv banky v ČR/zahraničí, které jsou zpoplatněny 9 Kč. Klienti Air Bank s Malým tarifem v tomto měsíci průměrně zaplatili 59 Kč. Tento účet má vedení účtu sice zadarmo, ale některé často využívané položky jsou zpoplatněny relativně vyšší částkou – např. výběr hotovosti z bankomatu jiné banky v ČR je zpoplatněn 25 Kč.

.

Raiffeisenbank s eKontem Premium (min. obrat 25 tis. Kč) se posunula až na pátou pozici a její klienti průměrně v tomto měsíci zaplatili za vedení účtu 130 Kč. I u tohoto účtu došlo ke snížení průměrných měsíčních nákladů za vedení účtu. V tomto případě o 2 Kč. Poštovní spořitelna s Osobním účtem ERA se posunula až na sedmou pozici a její klienti v červenci průměrně zaplatili o jednu korunu více než v červnu, tzn. 142 Kč. O jednu příčku hůře se umístila Komerční banka s účtem Můj účet, kde klienti průměrně zaplatili 145 Kč/měsíc a došlo tak ke snížení měsíčních nákladů za vedení účtu. U tohoto účtu záviselo, jak klienti dokáží efektivně využívat nastavení svého účtu. Těsně kolem 150 Kč hranice se umístila opět Raiffeisenbank nyní s eKonto Extra (min. obrat 20 tis. Kč). Klienti zde průměrně v červenci zaplatili 153 Kč za vedení svého účtu. Druhou bankou, která se těsně nevešla do 150 Kč hranice, je Air Bank s Velkým tarifem, u kterého klienti průměrně zaplatili také 153 Kč. Průměrné náklady tak odpovídají sazebníku banky, kdy vedení tohoto typu účtu je zpoplatněno 150 Kč. Z toho vyplývá, že za vedením účtu skutečně nejsou skryté žádné další poplatky.

.

Z provedené analýzy získaných dat klientů vyplývá, že tento měsíc došlo ke snížení průměrných měsíčních nákladů u jednotlivých účtů. Hodnota Klientského indexu se snížila na 174,50 Kč/měsíc. U poslední z nově vzniklých bank – ZUNO -  není stále k dispozici dostatek validních dat, které by určily skutečnou výši průměrných měsíčních nákladů, které klienti zaplatí za vedení svého účtu. Tyto výpočty kromě výše poplatků a provizí na jednotlivých účtech v sobě zahrnují výraznou složku spojenou s chováním klienta. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů výborného výsledku mBank, kdy je tato banka vyhledávány klienty, kteří nepoptávají celou paletu služeb a jde jim o základní elektronický banking (mKonto nenabízí možnosti pobočkových operací). Jinými slovy i přes výborný výsledek, nelze její první místo brát automaticky jako plošné doporučení pro přechod všech klientů na mKonto. Velmi dobrého výsledku se opět podařilo dosáhnout Fio a Poštovní spořitelně, kde obě banky již nabízí širší paletu služeb než mKonto, přitom, především Fio, lze stále označit za nízkonákladový účet. Stejně jako Fio i Poštovní spořitelna s účtem Era zadarmo, u kterého již také musíte plnit minimální zůstatek, dokáže cenově konkurovat prémiovým účtům velkých bank. Ovšem poté, co na prémiových účtech klienti splní často nemalé nároky na obrat, případně průměrný měsíční zůstatek (viz např. úspěch prémiového účtu GE Genius Gold). Otázka, zda se vyplatí držet na účtu nemalou sumu peněz, aby byly odpuštěny určité poplatky nebo by bylo rozumnější je přesunout na spořicí účty, je potom na zvážení jednotlivým klientům.

 .

Metodiku výpočtu ke klientskému indexu najdete zde:

https://www.bankovnipoplatky.com/klientsky-index---metodika-12507.htmlČtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.97431 / Celkový počet hodnoceni 1051
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti