QR kódy se vrací, černobílými čtverečky platí stále více klientů bank


11. 04. 2018  05:59   |     |   komentářů (0)

Využití QR kódů chytá díky mobilnímu bankovnictví druhý dech. S prudkým rozšířením chytrých telefonů, které dnes vlastní dva ze tří Čechů, roste popularita služeb mobilního bankovnictví. A s nimi i placení technologií, které se přezdívá „rozsypaný čaj“. Analýza UniCredit Bank ukazuje, že platbu QR kódem si měsíčně vyzkouší přes 20 tisíc uživatelů mobilního bankovnictví banky. Platíme jím zejména složenky a faktury, učíme se ale také posílat si peníze vzájemně mezi sebou. Boom QR kódů zažívá nyní Čína, kde mezičtvrtletně roste počet transakcí i o bezmála 100 %.

Plnohodnotná digitální éra se blíží. Platba přes QR kód je nejen rychlá a pohodlná, ale i jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. Stačí k ní chytrý telefon s nainstalovaným mobilním bankovnictvím. „Po přihlášení do Smart Bankingu stačí naskenovat kód třeba na faktuře a aplikace sama načte data pro platbu. Následně klient pouze zkontroluje údaje, potvrdí platbu a je hotovo. Vše je rychlé a díky zabezpečení mobilních bankovních aplikací i zcela bezpečné,“ popisuje jednoduché placení přes mobilní telefon Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

 

Mezi Čechy zájem o QR platby rychle roste. Kouzlo rychlého a jednoduchého placení si v březnu v průměru vyzkoušelo přes 20 tisíc klientů banky. Platbu dokončila více než polovina z nich. Za celý rok 2017 přitom klienti banky přes službu nazvanou „Skenuj a zaplať“ naskenovali přes 100 tisíc QR kódů.

 

Posílejte si peníze s kamarády pohodlně a bez stresu

„Růstu zájmu o QR platby kromě jejich rychlosti a jednoduchosti pomáhá i fakt, že stále více firem na faktury klientů uvádí pro platbu i vygenerovaný unikátní QR kód. Od poskytovatelů energií, mobilních služeb až po platby za pojištění,“ vysvětluje Plocek. To ale není jediný způsob, jak černobílé čtverečky využívat.

 

Platíte za kamaráda večeři s příslibem, že vám peníze rovnou pošle přes mobilní bankovnictví? Není nic jednoduchého, než otevřít aplikaci, kliknout na „Vytvořit PayCode“, zadat částku a obratem je na obrazovce vygenerován vlastní unikátní platební QR kód. „Váš kamarád jej jen naskenuje a hned vám může peníze poslat. Odpadá složité opisování čísla účtu a strach, že při jeho psaní uděláte chybu a pošlete peníze omylem jinam,“ popisuje Plocek. Kód můžete také sdílet přes e-mail nebo chatovací aplikace.Čínská posedlost QR kódy   

V používání technologie „rozsypaného čaje“ jsou dnes nejdále v Číně. Díky mobilním aplikacím jako WeChat nebo AliPay jsou QR kódy na každém rohu. Využívají je kromě maloobchodníků nebo drobných trhovců dokonce i bezdomovci pro jednoduché zaslání almužny.

 

Podle průzkumu iResearch rozkvetly QR transakce zejména v roce 2016. Během 4. čtvrtletí roku 2016 dosáhly QR platby celkového objemu 47,35 miliard dolarů, což je nárůst o 86 %. Další obrovský nárůst byl patrný v prvním čtvrtletí roku 2017, kdy proběhly platby přes QR kódy v hodnotě neuvěřitelných 92,81 miliard dolarů a nárůstu 96 %. „Nejenom Číňané, ale i klienti amerických bank si QR platby oblíbili. Podle odborného průzkumu serveru Statista, měsíčně využívá QR platby okolo 30 milionů Američanů,“ říká Petr Plocek.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.98678 / Celkový počet hodnoceni 227
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti