Raiffeisenbank vykázala do března zisk přes půl miliardy korun


26. 05. 2014  13:18   |   TZ   |   komentářů (0)

Další z našich významných bank oznámila své hospodářeské výsledky za první kvartál roku 2013. Jedná se o poměrně slušné výsledky.

"Začátek letošního roku přinesl velmi dobré obchodní výsledky především u podnikatelských účtů, kde je velmi úspěšný nový účet eKonto ŽIVNOST. Dařilo se nám i v prodejích úvěrů fyzickým osobám  a dále posilujeme svou pozici v investičních produktech,“ komentoval start letošního roku generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Mario Drosc.

„Za mírným poklesem zisku, který je v souladu s očekáváním a v souladu s vývojem celého trhu, jsou tak především pokračující klesající úrokové výnosy způsobené nízkými úrokovými sazbami a maržemi. Druhý vliv byl čistě účetní, v loňském roce jsme rozpouštěli některé opravné položky, proto v letošním roce došlo v meziročním srovnání k růstu opravných položek,“ dodal Mario Drosc.

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA 1. ČTVRTLETÍ 2014

ČISTÝ ZISK A VÝNOSY

Čistý zisk banky za první čtvrtletí 2014 dosáhl 506,6 milionů korun, což představuje meziroční pokles o 9 %. Celkové provozní výnosy banky klesly o 3,7 % především díky nízkým úrokovým sazbám a jejich dopadu do úrokových výnosů. Čisté úrokové výnosy banky tak meziročně poklesly o 5,1 % na 1,4 miliardy Kč, čisté příjmy z poplatků klesly o 8,2 %  na 513,8 milionů korun oproti prvnímu čtvrtletí 2013. Ostatní výnosy banky, které zahrnují zisky  z operací na finančních trzích, meziročně vzrostly o 13,7 % na 306,8 milionů korun.

VKLADY A ÚVĚRY

Celková aktiva dosáhla 191,5 miliardy korun a meziročně poklesla o 0,3 %. Objem poskytnutých úvěrů klientům meziročně vzrostl o 0,8 procenta na 154,8 miliardy korun. K růstu došlo především v sektoru úvěrů občanům, kde se zvýšil objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů i hypoték. Objem přijatých vkladů od klientů vzrostl o 3,1 % na 142,7 miliardy Kč.

NÁKLADY

Provozní náklady meziročně poklesly o 7,9 % na 1,3 miliardy korun, především díky řadě úsporných opatření přijatých v minulých letech.

ŘÍZENÍ RIZIK

Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek vzrostly meziročně o 44,2 % na 265,9 milionu korun. Důvodem nárůstu nákladů na opravné položky a rezervy nicméně není zvýšení úvěrového rizika banky. Banka na počátku roku 2013 rozpouštěla některé, již nepotřebné, opravné položky, proto je nízká meziroční srovnávací základna. KAPITÁL Vlastní kapitál banky se meziročně zvýšil o 3,7 % na 19,4 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost banky ke konci prvního čtvrtletí dosáhla 13,10 %. Valná hromada banky na konci dubna schválila navýšení základního kapitálu banky o 868,4 milionů korun, které banka připíše do svého základního kapitálu až po zápisu do obchodního rejstříku v průběhu druhého čtvrtletí.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.99109 / Celkový počet hodnoceni 561
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti