Regulace bank sílí, kapitálová přiměřenost naroste


14. 09. 2010  02:58   |   BP.com   |   komentářů (0)

Vlna regulace finančního sektoru sílí. Zamezit další krizi a zvýšit odolnost finančních šoků… To mají zvýšené nároky na kapitál bank, které schválili bankéři.

Centrální bankéři a šéfové regulačních úřadů dojednali pravidla, která navyšují nároky na regulatorní kapitál bank. Uvedli to ve společném prohlášení. Kapitálová přiměřenost, měřená ukazatelem Tier 1, bude povinně činit 6 % – to představuje navýšení o dva procentní body (zatím požadavky činí 4 %). Požadavky na běžná kapitál (část Tier 1) budou tvořit 4,5 %.   Nová pravidla zvaná "Basilej III" by měla začít platit postupně od roku 2013. Změny ještě musí schválit představitelé skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 na summitu, který se bude konat v Soulu.

Šéf německé centrální banky Bundesbank Axel Weber uvedl, že jej změna naplnila odpimismem. "Jsem šťastný, že se dnes podařilo dospět k mezinárodně konzistentnímu a ambicióznímu rámcovému mechanismu pro nové minimální požadavky na bankovní kapitál."

Nízký poměr kapitálu k aktivům byl dle některých názorů významným faktorem v poslední světové finanční krizi, což není přesné. Příčiny krize je nutné hledat jinde, stejně jako primární problémy, které vedly k pádu některých bank.


Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.99758 / Celkový počet hodnoceni 826
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti