Regulace

Regulace

Kterými výdaji si podnikatel může ještě před koncem roku snížit daňovou povinnost?

11. 12. 2018  00:34  |   Uplatnění výdajového paušálu představuje pro mnoho podnikatelů jednodušší administrativu a časovou úsporu. Tyto paušály jsou však počínaje rokem 2018 omezeny. Někteří živnostníci tak budou muset vést daňovou evidenci, protože pro ně bude výhodnější uplatnit skutečné výdaje. Jaké možnosti daňové optimalizace je v takovém případě možné ještě před koncem roku využít? více »

Dle zákona zaplatíte za vady, o kterých nemáte ani ponětí

19. 07. 2018  00:11  |   Do pěti let od prodeje domu nebo bytu se může na původního majitele obrátit nový vlastník nemovitosti, který zjistí, že daná stavba vykazuje závažné vady. Ty nebyly při prodeji zřejmé a nový majitel je potřebuje řešit. Může se jednat například o opravu statiky či hydroizolace z důvodu špatně provedených stavebních prací, a to v souhrnu za statisíce. více »

Co se děje s vašimi osobními údaji v bance? Za informaci můžete i platit

22. 03. 2018  00:31  |   Náš čtenář přišel na zajímavou věc. Pokud bude chtít od banky informaci o tom jak nakládá s jeho osobními údaji, měl by bance ještě zaplatit. Jak se v takových případech ve skutečnosti postupuje? více »

Deregulátor právě přichází. Co od něj můžete čekat?

16. 03. 2018  00:07  |   Patrik Nacher představuje projekt s názvem Deregulátor. Nesmiřitelný bojovník s absurdními bankovními poplatky, autor projektu bankovnipoplatky.com a ankety Nejabsurdnější bankovní poplatek, se tentokrát zaměřuje na absurdní a nesmyslné regulace v českém právu. více »

UPC zdražuje internet. Lidé nemají na výběr

05. 03. 2018  00:16  |   Aktualne.cz: Zákazníci UPC si stěžují na jednostrannou změnu podmínek u smluv na poskytování internetu. Firma jim zvýší rychlost připojení, zároveň ale od března mírně zdraží.  více »

Certifikace spotřebitelského úvěru pod drobnohledem - II. díl

12. 10. 2017  00:31  |   Jak je to nově se zprostředkovateli, kteří mohou zprostředkovávat spotřebitelské úvěry? Jak tento problém upravuje nový zákon o spotřebitelském úvěru a další předpisy? Co musí zprostředkovatelé nově splňovat, aby lidem skutečně sloužili a nepoškozovali je? více »

Evropská komise začala energicky řešit dvojí kvalitu potravin v EU

29. 09. 2017  00:47  |   Komisařka komise pro spravedlnost a spotřebitelská práva Věra Jourová představila plán Evropské komise pro boj s dvojí kvalitou potravin. Základem budou kontroly. více »

ČNB nové pravomoce nedostane. Hypotéky budou přesto dražší a méně dostupné - II. díl

21. 09. 2017  00:21  |   Poslanci se rozhodli, že už do voleb neprojednají zákon, který měl dát České národní bance výrazně větší pravomoci ve vztahu k regulaci hypoték. Nikomu se před volbami do omezování dostupnosti bydlení nechtělo. více »

ČNB nové pravomoci nedostane. Hypotéky budou přesto dražší a méně dostupné - I. díl

18. 09. 2017  01:17  |   Poslanci se rozhodli, že už do voleb neprojednají zákon, který měl dát České národní bance výrazně větší pravomoci ve vztahu k regulaci hypoték. Nikomu se před volbami do omezování dostupnosti bydlení nechtělo. více »

Spořit se vyplatí více, úvěry naopak zdraží. ČNB zvyšuje úrokové sazby – III. díl

11. 09. 2017  00:46  |   III. DÍL SERIÁLU: Po více než osmi letech přistoupila Česká národní banka ke zvýšení úrokových sazeb na trhu. Úroková sazba se zvýšila na 0,25 procenta z původních 0,05 procenta. Co tento krok v praxi znamená? více »

Spořit se vyplatí více, úvěry naopak zdraží. ČNB zvyšuje úrokové sazby – II. díl

04. 09. 2017  00:44  |   II. DÍL SERIÁLU: Po více než osmi letech přistoupila Česká národní banka ke zvýšení úrokových sazeb na trhu. Úroková sazba se zvýšila na 0,25 procenta z původních 0,05 procenta. Co tento krok v praxi znamená? více »

Spořit se vyplatí více, úvěry naopak zdraží. ČNB zvyšuje úrokové sazby – I. díl

29. 08. 2017  00:41  |   I. DÍL SERIÁLU: Po více než osmi letech přistoupila Česká národní banka ke zvýšení úrokových sazeb na trhu. Úroková sazba se zvýšila na 0,25 procenta z původních 0,05 procenta. Jaké budou důsledky tohoto přelomového kroku? více »

Oddlužení bude už jen za 4 tisíce. Pochybné agentury už si nevydělají - II. díl

28. 08. 2017  00:30  |   II. DÍL ČLÁNKU: Pro předlužené lidi existuje často už jen jediná záchrana. Oddlužení, neboli osobní bankrot či insolvence. Místo, aby jim tento způsob řešení dluhů pomáhal, znamenal pro ně celý proces často velké riziko. Novela tato rizika minimalizuje. více »

Oddlužení bude už jen za 4 tisíce. Pochybné agentury už si nevydělají - I. díl

18. 08. 2017  00:27  |   I. DÍL ČLÁNKU: Pro předlužené lidi existuje často už jen jediná záchrana. Oddlužení, neboli osobní bankrot či insolvence. Místo, aby jim tento způsob řešení dluhů pomáhal, znamenal pro ně celý proces často velké riziko. Novela tato rizika minimalizuje.   více »

Některé strany uvažují o zjemnění návrhu zvýšit pravomoci ČNB

07. 06. 2017  09:15  |   Některé strany jsou zdrženlivé k návrhu, aby Česká národní banka (ČNB) měla zákonnou pravomoc určovat parametry hypoték. V současnosti centrální banka vydává parametry formou doporučení, které není vymahatelné. více »

Konec intervencí přinese levnější zboží i dovolenou. Za rok by euro mělo stát 25,90 Kč

11. 05. 2017  00:25  |   Česká národní banka (ČNB) na počátku dubna ukončila devizové intervence, kterými oslabovala korunu a odvracela tak riziko deflace. Komu toto opatření pomohlo a komu nikoliv? Podle některých odborníků se na zisky exportérů složili všichni ostatní. Porostou teď úroky z vkladů? A jak se ukončení kurzového závazku projeví v našich peněženkách? více »

Hypotéka se může stát podpultovým zbožím

09. 05. 2017  06:57  |   Žijeme v době, která je politicky turbulentní, nicméně lidé nežijí jen politikou. Aktuálním a akutním tématem, které může mít významný dosah, jsou hypotéky. více »

ČNB bude postihovat banky obcházející limity hypoték

20. 04. 2017  00:13  |   ČNB bude podle slov guvernéra ČNB kontrolovat a postihovat banky, které budou obcházet doporučení a následně i příkazy, které určují bankám limity hypotečních úvěr. ČTĚTE DÁLE! více »

Hyde park: Hurá, ať žije inflace, to si může chválit jen trouba

11. 04. 2017  00:12  |   ÚTERNÍ SERIÁL – HYDE PARK: Čtenář kritizuje všeobecné nadšení ČNB a některých ekonomů, že roste inflace, aktuálně o 2,6 procenta, což je dokonce více než ČNB předpokládala. Rostou ceny, zpomaluje tím nárůst mezd a lidé kvůli tomu víc utrácet nebudou. více »

Čím se řídí hypotéky - Zákon o spotřebitelském úvěru vs občanský zákoník

04. 04. 2017  00:42  |   PRÁVNÍ OKÉNKO: Berete si hypotéku, nebo už jí dávno používáte? Jakým zákonem se úprava hypotečního úvěru vlastně řídí? Je to občanský zákoník, nebo zákon o spotřebitelském úvěru? ČTĚTE DÁLE! více »

ČNB začala licencovat úvěrové zprostředkovatele

03. 04. 2017  12:32  |   Úvěry už konečně nemůže dělat každý. Kdo chce zprostředkovávat úvěry, musí projít registrací u ČNB a splnit nová pravidla vyplývající z nového zákona o spotřebitelském úvěru. Jak si zprostředkovatele ověřit a pomohou nová pravidla pročistit trh?  více »

Garanční systém finančního trhu uzavřel novou rámcovou smlouvu s bankou, která bude zajišťovat výplaty náhrad vkladů po dobu dalších 4 let

03. 04. 2017  12:29  |   Garanční systém finančního trhu (GSFT) jako veřejný zadavatel realizoval otevřené zadávací řízení na veřejnou zakázku s názvem "Zajištění výplaty náhrad pohledávek z vkladů", jehož výsledkem je uzavření rámcové smlouvy upravující podmínky zajištění výplaty náhrad pohledávek z vkladů klientům vyplácených bank podle § 41a a násl. zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů. Rámcová smlouva nabude účinnosti dne 19. dubna 2017, kdy skončí účinnost stávající rámcové smlouvy. Nová rámcová smlouva byla uzavřena s Českou spořitelnou, a.s. více »

Změna banky bude rychlejší než kdykoliv dříve. Stačí vyplnit formulář

30. 03. 2017  00:32  |   S novelou zákona o platebním styku dochází k dalšímu urychlení přechodu mezi bankami a snížení související administrativy. Místo současných 15 dnů, bude mít banka na vyřízení přechodu klienta k bance jiné pouze 13 dní. více »

Zákon o registru smluv - jako na houpačce

24. 03. 2017  00:03  |   KOMENTÁŘ PATRIKA NACHERA: Ode zdi ke zdi. Známe to u nás až příliš často. Jako by snad varianty mezi tím neexistovaly, jako bychom si někde uvnitř vypnuli funkci používání zdravého selského rozumu. Co bylo za komunistů zakázáno, bylo po revoluci povoleno bez kompromisů.  více »

Hyde park: Vyšší daně pro banky. Proč se tomu pořád divíte?

21. 03. 2017  00:41  |   ÚTERNÍ SERIÁL - HYDE PARK: Čtenář ve svém komentáři vítá navrhované sektorové daně pro banky. Banky si prý mohou za zdanění samy. Vyvádějí miliardy do zahraničí a zpět ze svého zisku investují minimum. více »

Vyšší daně pro střední třídu a bohaté? ČSSD nechce růst platů

14. 03. 2017  00:02  |   KOMENTÁŘ SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Stejně jako mnoho jiných komentářů a názorů, ani my nemůžeme pochválit představenou "daňovou revoluci" podle ČSSD. Paradoxně nám říká, že nechce růst platů lidí. ČTĚTE DÁLE! více »

Zařazení pošty k poskytovatelům platebních služeb projedná vláda

13. 03. 2017  08:49  |   ošta by měla být zařazena mezi poskytovatele platebních služeb. Počítá s tím nový zákon o platebním styku, který v pondělí projedná vláda. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády. Zákon reaguje na požadavky EU. K poskytovatelům služeb patří banky, stavební spořitelny, družstevní záložny a další finanční instituce. Jejich seznamy zveřejňuje Česká národní banka. více »

Nebankovní poskytovatelé půjček musí mít licenci. Zkontrolujte si je

09. 03. 2017  00:48  |   Nový zákon vnesl do úvěrové džungle v České republice konečně řád a větší pořádek. Počet poskytovatelů nebankovních půjček, který se odhadoval až na 60 000 se na základě nových pravidel snížil na pouhých několik desítek poskytovatelů. více »

Nejdřív hrozby, pak zapálené auto. Bojovník s finančními šmejdy zavřel svo poradnu

02. 03. 2017  08:23  |   AKTUALNE.CZ: Vít Kalvoda, jeden z bojovníků proti "finančním šmejdům", se svou iniciativou končí. Může za to série anonymních výhrůžek, které vyvrcholily nedávným zapálením jeho auta, které už vyšetřuje i brněnská policie. více »

Regulaci práce z domova určitě nepotřebujeme. Nikdo o ní nestojí

24. 02. 2017  00:17  |   Přeregulovanost tuzemského právního prostředí přenášíme zbytečně i do věcí, kde to to nepotřebujeme a kde o regulaci kromě přeaktivizovaných úředníků ani nikdo nestojí. Velmi oblíbený benefit práce z domova tak může být ohrožen. více »

Když ministr páchá dobro

22. 02. 2017  07:58  |   KOMENTÁŘ PATRIKA NACHERA: Více než dvanáct let se věnuji tématu spotřebitelských práv, cenové politiky vůči zákazníkům, osvětě a edukaci zejména v oblasti bank a finančních institucí.  více »

Pravý populismus

20. 02. 2017  08:04  |   KOMENTÁŘ PATRIKA NACHERA: Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. více »

Sobotka a Rusnok spolupracují. Dlouhodobá vize ale chybí

14. 02. 2017  00:33  |   V pondělí 13. 2. 2017 se uskutečnila schůzka mezi předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem. Deklarovaným výsledkem je, že strany spolupracují a že vše funguje bez velkých problémů.  více »

ČNB získává větší moc. Bude moci nařizovat bankám parametry úvěrů II. díl

02. 02. 2017  00:31  |   ČNB získává zákonem novou velmi významnou pravomoc. Bude moci nařídit bankám parametry či limity jejich úvěrů na bydlení. V případě problémů tak může ČNB zásadním způsobem zastavit kohoutky úvěrů. více »

ČNB získává větší moc. Bude moci nařizovat bankám parametry úvěrů I. díl

31. 01. 2017  00:29  |   ČNB získává zákonem novou velmi významnou pravomoc. Bude moci nařídit bankám parametry či limity jejich úvěrů na bydlení. V případě problémů tak může ČNB zásadním způsobem zastavit kohoutky úvěrů. více »

Nový zákon omezil možnosti živnostníků a podnikatelů při žádosti o úvěr

23. 01. 2017  00:41  |   Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který platí od loňského prosince, má podle zákonodárců především ochránit spotřebitele, aby se nevědomky nezadlužil více, než by byl schopen splácet.  více »

Hyde park - České bude konečně zase České

03. 01. 2017  00:35  |   ÚTERNÍ SERIÁL - HYDE PARK: Čtenář si v komentáři pochvaluje novou vyhlášku podle které musejí maloobchodní řetězce pravdivě a objektivně informovat o původu prodávaných potravin. ČTĚTE DÁLE! více »

Česká spořitelna dostala od ČNB kvůli bankovkám pokutu 500.000 Kč

06. 12. 2016  13:02  |   Česká spořitelna dostala od České národní banky půlmilionovou pokutu za to, že na řadě poboček její pracovníci neprováděli kontrolu bankovek před jejich navrácením do oběhu v souladu se zákonem a předpisy. Některé pobočky banky rovněž odmítly běžně poškozené bankovky.  více »

Elektronická evidence tržeb odstartovala. Zatím funguje

01. 12. 2016  12:53  |   Nejočekávanější událost tohoto roku se stala dnešního dne realitou. Začala platit povinnost vést elektronickou evidenci tržeb, tedy EET u některých podnikatelských činností, zejména u restaurací a hotelů. Zatím vše s občasnými menšími problémy funguje. více »

Garanční systém finančního trhu během jediného měsíce klientům ERB bank vyplatil necelé tři miliardy korun

23. 11. 2016  20:49  |   Měsíc uplynul od zahájení výplaty náhrad vkladů klientům ERB bank, a.s. (dále ERB bank), která je na základě rozhodnutí Městského soudu Praha v likvidaci. Během této doby si pro své peníze do některé z téměř osmdesáti vybraných poboček vyplácející České spořitelny (dále také ČS) přišlo 2 538 klientů ERB bank, kteří na výplatu měli nárok. Celkem jim bylo dosud vyplaceno 2,95 miliardy korun. Stále tak zbývá vyplatit 53 % klientů banky, kteří v součtu mají nárok na částku 0,58 mld. Kč. více »

Hyde park - Už žádné regulace v bankovnictví prosím

15. 11. 2016  00:42  |   ÚTERNÍ SERIÁL - HYDE PARK: Čtenář ve svém komentáři kritizuje velkou míru postupující regulace v bankovnictví. V konečném důsledku se obrátí proti klientům, tvrdí. ČTĚTE DÁLE! více »

Nový zákon řadí poštu mezi poskytovatele platebních služeb

08. 11. 2016  08:02  |   Pošta by měla být zařazena mezi poskytovatele platebních služeb. Počítá s tím nový zákon o platebním styku, který poslalo ministerstvo financí k připomínkám. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády.  více »

Zákon o spotřebitelském úvěru vstoupí v účinnost už 1. prosince 2016

03. 11. 2016  00:37  |   Už za necelých 20 dní, tedy 1. prosince 2016 vstoupí v účinnost dlouho očekávaný zákon, resp. novela zákona o spotřebitelském úvěru. Počínaje tímto dnem se výrazně změní povinnosti poskytovatelů úvěrů spotřebitelům. ČTĚTE DÁLE! více »

Od dnešního dne platí daň při koupi nemovitosti kupující

01. 11. 2016  00:02  |   AKTUALITA: Dnes poprvé začíná platit daň z nabytí nemovité věci kupující. Výše sazby daně se nemění a zůstává stále na 4 procentech z kupní či odhadní ceny dle toho, která cena je vyšší. ČTĚTE DÁLE! více »

Vláda nepodpoří návrh na další odškodnění klientů Union banky

25. 10. 2016  11:56  |   Vláda podle očekávání odmítla podpořit návrh skupiny poslanců ČSSD, aby někdejší klienti zkrachované Union banky dostali dodatečné odškodnění. Novináře o postoji kabinetu informoval tiskový odbor Úřadu vlády. Podle vládních legislativců je návrh nepřípustný kvůli zpětné platnosti i tomu, že nadstandardní odškodnění by se týkalo jen jednotlivců, navíc pouze jednoho ze zkrachovalých bankovních ústavů. více »

Hyde park - Konec stoprocentních hypoték je diskriminace

25. 10. 2016  00:18  |   ÚTERNÍ SERIÁL - HYDE PARK: Čtenář kritizuje regulaci, která ruši možnost 100 % hypoték a následně i hypoték na 90 % hodnoty nemovitosti. Jedná se prý o zásah do volného podnikání a podporu bohatých lidí na úkor těch chudších. ČTĚTE DÁLE! více »

23. díl - Bezpečnost především: Šmejdi, podomní prodejci a jiná havěť

13. 10. 2016  00:30  |   O šmejdech a jejich nekalých praktikách jsme se už dočetli v nejrůznějších článcích. Existuje desítky reportáží. Přesto si lidé nedávají stále pozor. Vše se dozvíte s Velkým kurzem rodinných financí v dnešních Lidových novinách. více »

22. díl - Bezpečnost především: Lichváři a jak na ně

12. 10. 2016  00:27  |   Veklé změny přináší i v této oblasti nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ten může lichvářům velmi ztížit jejich nekalé podnikání. Vše se dozvíte s Velkým kurzem rodinných financí v dnešních Lidových novinách. více »

21. díl - Bezpečnost především: Pozor na podivné půjčky

11. 10. 2016  08:23  |   Podivné půjčky. Co se pod tímto termínem skrývá? Hlavně půjčky od pochybných splátkových společností, nebo mikropůjčky se kterými se špatně nakládá. Vše se dozvíte s Velkým kurzem rodinných financí v dnešních Lidových novinách. více »

RPSN musí být v úvěrové smlouvě ve správné výši, stanovil soud

10. 10. 2016  09:22  |   Roční procentní sazba nákladů (RPSN) na spotřebitelský úvěr musí být ve smlouvě uvedena ve správné výši. Omyl nebo početní chyba při jejím stanovení znamená, že se na úvěr uplatní diskontní sazba České národní banky z doby uzavření smlouvy. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu, jehož očekávané odůvodnění je nově dostupné v internetové databázi. Na jeho publikování dnes upozornil mluvčí soudu Petr Tomíček. více »

Sekce obsahuje celkem 269 článků. Výše vypsáno 0 - 50Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti