Rok 2018 by měl být ve znamení okamžitých plateb


23. 12. 2017  13:57   |     |   komentářů (2)

Česká národní banka a Česká bankovní asociace se v závěru letošního roku dohodly na tom, že počátkem roku 2018 bude spuštěna realizace projektu s názvem Okamžité platby.

Cílem tohoto projektu, o kterém vedli v minulých měsících experti členských bank ČBA diskuse s experty centrální banky, je nabídnout klientům bank opravdu rychlou a nepřetržitou možnost převodu peněz z účtu na účet, tedy celých 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, 365 dnů v roce. V tomto režimu převedené prostředky, jejichž limit by byl až do 400 000 Kč, by měl mít příjemce k dispozici během několika vteřin od okamžiku, kdy mu je plátce poukáže.

Příjemce by měl možnost použít tyto prostředky vzápětí pro další okamžitou platbu, pro platbu platební kartou či pro výběr z bankomatu. Základní funkcionalita celého systému byla již dohodnuta, stejně jako byly vyřešeny mnohé technické otázky.

V průběhu realizace bude nutné detailně prodiskutovat mj. otázky jeho provozní stability. V současnosti se do projektu zamýšlí zapojit zhruba třetina bank z těch, které působí v ČR, jsou mezi nimi ovšem v podstatě všechny ty, které poskytují služby drobným klientům.


Odhadovaná doba realizace na straně ČNB, která bankám nabídla zajištění řešení mezibankovních převodů, je zhruba 6 měsíců. Ve stejné době budou své systémy na novou funkcionalitu připravovat i jednotlivé banky. Následovat bude pečlivé testování, které bude probíhat ve 2. polovině příštího roku.

Provoz nové funkcionality by měl být spuštěn do konce roku 2018.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.03167 / Celkový počet hodnoceni 221
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5

Rok 2018 by měl být ve znamení okamžitých plateb

Naléhavá nabídka půjček
Potřebujete půjčku z jakéhokoli důvodu? Pokud ano, je to úvěrová společnost, která je připravena vám...
Naléhavá nabídka půjček
Potřebujete půjčku z jakéhokoli důvodu? Pokud ano, je to úvěrová společnost, která je připravena vám...
Diskutovat


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti