Smlouvy o novém spoření na důchod podepsaly první stovky lidí


09. 01. 2013  19:00   |   ČTK   |   komentářů (0)

Penzijní společnosti podepsaly za první týden od spuštění penzijní reformy v rámci druhého pilíře smlouvy se stovkami klientů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi penzijními společnostmi, podle nichž je rozjezd zatím pomalý. Zvýšení zájmu čekají až s vyšší informovaností lidí. Většina z nich odhaduje, že v systému bude do konce června asi půl milionu klientů, pouze PS České pojišťovny jich očekává 1,3 milionu.

Podle ředitele penzijní společnosti ČP Tomáše Matouška je náběh pozvolný, protože smlouvy mohou zatím prodávat pouze pobočky České pojišťovny. "Ještě 14 dní budou na ČNB trvat registrace poradců, pak spoření začnou prodávat i finanční zprostředkovatelé," řekl. Očekává, že jeho firma do konce června 2013 získá 300.000 klientů z celkem 1,3 milionu, kterých podle jeho odhadu do důchodových fondů v rámci druhého pilíře k tomuto datu vstoupí.
.
Raiffeisen penzijní společnost má nyní podepsány stovky klientů vstupujících do druhého pilíře. "S výraznějším nárůstem počítáme až v následujících týdnech, prakticky na celý leden a únor máme domluveny řady schůzek s klienty, na kterých se podepíší smlouvy. Předpokládáme, že do poloviny roku by se mělo do druhé pilíře zapojit zhruba půl milionů klientů, my cílíme na více než desetiprocentní podíl na trhu," uvedl mluvčí Raffeisenbank Tomáš Kofroň.

Allianz věří, že získá 200.000 klientů. V těchto dnech prý do společnosti lidé volají hlavně kvůli informacím. "Je to pochopitelné a očekáváme, že s tím, jak se bude jejich informovanost zvyšovat, budou také uzavírat smlouvy na důchodové spoření. Můžeme proto klidně očekávat podobný scénář jako loni, kdy do Allianz penzijního fondu přišlo čtvrt milionu nových zájemců," řekl mluvčí Allianz Václav Bálek.

Počty smluv sjednaných v pobočkové síti České spořitelny činí několik desítek. Generální ředitel penzijní společnosti České spořitelny Aleš Poklop očekává 500.000 klientů v rámci celého trhu. PSČS by podle něj ráda získala přibližně čtvrtinu z tohoto počtu.

Řádově desítky klientů, kteří si uzavřeli smlouvu o důchodovém spoření, eviduje Penzijní společnost Komerční banky. Naprostá většina z nich zvolila strategii spoření životního cyklu. "Naše původní kalkulace počítaly s tím, že do druhého pilíře vstoupí asi 15 procent práceschopného obyvatelstva, tedy asi 750.000 lidí. Vzhledem k negativní atmosféře ohledně druhého pilíře a k politickým rizikům odhaduji, že se může zapojit o něco méně lidí," poznamenal ředitel společnosti Pavel Jirák.
.
Podle mluvčí ČSOB Pavly Hávové mnoho potenciálních klientů stále nemá dostatek věcných informací pro kvalifikované rozhodnutí vstoupit do druhého pilíře. Polovina roku bude klíčová pro osoby starší 35 let, kteří se do tohoto data musí rozhodnout o vstupu. "Dá se tedy očekávat, že s přibližováním se tohoto termínu bude výrazně růst počet zájemců o vstup do druhého pilíře. Odhadujeme, že k polovině tohoto roku budeme mít v důchodových fondech 80.000 účastníků," podotkla.

Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů. Z devíti tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle pěti fondů, které v něm působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank. Třetího pilíře se zúčastní všechny tyto společnosti, navíc pak ještě Conseq.

Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého. Podíl zájemců o vstup podle různých průzkumů v poslední době klesl pod deset procent.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.00383 / Celkový počet hodnoceni 1045
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti