Spoření vs. inflace: vítězem loni stavebko, další spořicí produkty inflaci neporazily


12. 02. 2018  18:04   |     |   komentářů (0)

Stavební spoření loni klientům připsalo výnos 3,2 procenta. Mezi zabezpečenými spořicími produkty je to nejvyšší výnos, spořicí účty, termínované vklady ani státní dluhopisy inflaci neporazily, vyplývá ze studie ČMSS.

Klienti Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) loni při ideální formě úspor ve stavebním spoření získali výnos 3,2 % (při započtení státní podpory, ale i všech souvisejících poplatků). Stavební spoření tak opět porazilo inflaci. Spořicí účty, termínované vklady ani české státní dluhopisy loni inflaci neporazily, stejně jako konzervativní podílové fondy.

„Hlavní výhodou stavebního spoření je jeho stabilita a odolnost vůči vnějším vlivům.
I v prostředí nízkých úrokových sazeb jsme tak (i díky státní podpoře) mohli klientům nabídnout výnos vyšší než je inflace. Stejný vývoj očekáváme i letos, počítáme proto s růstem zájmu o stavební spoření,“ komentoval loňské výnosy místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.

Pokud klienti spořili nejvhodnější měsíční úložku 1700 Kč, dosáhl jejich roční výnos po započtení státní podpory i všech poplatků 3,2 %. „U dětí a mladých lidí, které jsme zvýhodňovali prémií 2000 Kč, dosáhl výnos dokonce 3,4 %. V této odměně pokračujeme i letos,“ dodal Jochen Maier. Průměrná míra inflace v loňském roce přitom dosáhla 2,5 %. Ostatní zabezpečené spořicí produkty se k této úrovni ani zdaleka nepřiblížily.

Průměrný výnos 10 nejlepších spořicích účtů v České republice dosáhl na konci loňského roku jen 0,48 %, přičemž u nejlepších bank dosahuje 1 % při splnění různých podmínek. Výnosy termínovaných vkladů v bankách pak nepřesahují 0,7 %. Výnosnost českých státních dluhopisů sice v průběhu roku rostla, nicméně nestačilo to na více než 1,5% zhodnocení na konci roku.

Alternativou mohou být investice do podílových fondů, kde už je zpravidla vyšší výnos podmíněn vyšším rizikem a možnou ztrátou. Inflaci přitom v drtivé většině případů loni překonaly pouze více rizikové akciové fondy, výnos konzervativnějších dluhopisových, balancovaných či smíšených fondů byl v průměru výrazně pod inflací a pohyboval se mezi nulou a jedním procentem.  Výnos nad inflaci nabídnou díky státní podpoře pravděpodobně ještě transformované penzijní fondy, jejich výsledky zatím nejsou známé.


Podle aktuálních prognóz by se inflace v České republice i letos měla pohybovat kolem úrovně 2 %. Na vklady může pozitivněji působit růst úrokových sazeb. „Finanční instituce v České republice ale mají dostatek kapitálu, nebudou tak nuceny zvyšovat úrokové sazby na spoření za každou cenu, budou chtít zachovat levné úvěry. Dá se proto předpokládat, že i v roce 2018 bude stavební spoření pro běžné domácnosti nejvýhodnější formou úspor,“ uzavřel Jochen Maier.


 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.09804 / Celkový počet hodnoceni 204
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti