Spořicí účty: Medailové pozice v režii nováčků


16. 01. 2013  21:00   |   David Vondrák   |   komentářů (0)

V rámci soutěže o nejlepší finanční produkty Zlaté euro byly letos již potřetí vyhlášeny výsledky v kategorii Spořicí účty. Svou medailovou pozici z loňského roku uhájil pouze Spořicí účet od Wüstenrot hypoteční banky na třetím místě. První a druhé místo patří letošním nováčkům soutěže, spořicímu účtu TOP3 garance od Air Bank a Spořicímu účtu od Equa bank. Soutěž je připravována pod odbornou gescí finančně analytického serveru Produktové listy.cz.

V průběhu roku jednotlivé spořicí účty mění své úroky a není možné vše sledovat a vyhodnocovat. Přesněji, není to možné pro obyčejného klienta – uživatele spořicích účtů. Soutěž Zlaté euro je postavena na objektivních parametrech, odbornosti a transparentnosti a konkrétně tato kategorie je založena na každodenním monitoringu výnosů spořicích účtů a díky tomu je možné přesně určit dosažené roční zhodnocení.

První místo obsadil spořicí účet TOP3 garance od Air Bank (100 bodů v rámci hodnocení). Účet bylo možné uzavřít od 21. listopadu 2011 a rok 2012 tak byl prvním celým rokem na trhu. Za tento rok připsal svým klientům průměrné zhodnocení 2,47 % a s převahou si tak zajistil první místo. Jde o samostatný účet s neomezeným počtem transakčních účtů, kam lze poslat odchozí platbu. Poplatek za odchozí platbu činí 5 Kč. Vyšší zhodnocení v roce 2012 připisoval Spořicí účet JINAK od AXA bank (2,9 %), ten byl ale pro klienty přístupný až od 1. září 2012 a nemohl tak být v tomto ročníku soutěže hodnocen.

Druhé místo obsadil další nováček soutěže. Spořicí účet od Equa bank  (získal 92,7 bodů) je na trhu od 20. září 2011 a od svého spuštění až do současnosti nabízí úrok 2,3 %. Ve svých vlastnostech se neliší od konkurenta od Air Bank, pouze poplatek za odchozí platbu je o čtyři koruny vyšší (9 Kč). V průběhu roku 2012 přitom zavedla Equa bank Spořicí účet Extra, který včetně bonusu nesl úrok dokonce 2,6 %. Po několika měsících však jeho nabídku v korunách Equa bank zrušila.

Třetí místo patří Spořicímu účtu od Wüstenrot hypoteční banky (87,8 bodů). Byl spuštěn již v roce 2010 a minulý rok obsadil v soutěži Zlaté euro druhé místo.  Průměrný úrok za rok 2012 dosáhl hodnoty 2,17 %. Má počet transakčních účtů omezený na tři. Nad rámec hodnocených parametrů umožňuje účet fixovat část vkladu po určitou dobu (3, 6, 9 a 12 měsíců) a navýšit si tak základní úrokovou sazbu.
Spořicí účet od Wüstenrot se jako jediný z minulých medailistů dokázal udržet na předních pozicích. Čtvrté místo patří dalšímu nováčkovi, účtu Spoření od ZUNO bank. V minulém roce první AXA bank se tentokrát se svým Spořicím účtem propadla až na pátou příčku. Nabízí atraktivní úroky pouze pro nové klienty a vklady, poté ale klient již nemá úrok, který je konkurenceschopný. Podobnou strategii zvolila i loni třetí a letos šestá ING se svým ING Kontem.

Hodnocení spořicích účtů je v rámci soutěže Zlaté euro opřeno o roční výnos očištěný o poplatky (pro různé úrovně průměrných zůstatků). Jako doplňková hodnotící kritéria slouží výpovědní lhůta účtu a počet možných příjemců platebního příkazu v jednom okamžiku.
Předběžná nominační kriteria (samostatnost účtu bez vazby na běžný účet, svoboda vkladů a výpovědní lhůta kratší než 1 měsíc, možnost ovládání přes internet) přitom splnilo letos 13 spořicích účtů.

Správně nastavenou metodiku hodnocení soutěže Zlaté euro v kategorii Spořicí účty letos nezávisle potvrdilo i empirické šetření serveru Bankovnipoplatky.com ve svém „reality testu“. Postavení spořicích účtů na prvních třech místech tohoto unikátního průzkumu se naprosto shoduje s medailovými pozicemi soutěže Zlaté euro.

Podrobné informace ke kritériím i výsledkům soutěže naleznete v přiloženém souboru či na webových stránkách www.zlateeuro.cz. Další kategorií, jež bude v rámci soutěže letos hodnocena, je Běžný účet. Expertní návrhy pro volbu hodnotících kritérií v této kategorii je možné zasílat na níže uvedenou emailovou adresu do konce března tohoto roku.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.05164 / Celkový počet hodnoceni 1220
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti