Spořit se vyplatí více, úvěry naopak zdraží. ČNB zvyšuje úrokové sazby – III. díl


11. 09. 2017  00:46   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

III. DÍL SERIÁLU: Po více než osmi letech přistoupila Česká národní banka ke zvýšení úrokových sazeb na trhu. Úroková sazba se zvýšila na 0,25 procenta z původních 0,05 procenta. Co tento krok v praxi znamená?

Investoři na růstu úrokových sazeb vydělají

Na růstu úrokových sazeb v tuzemské ekonomice vydělají i investoři. Finanční produkty v ČR se stanou v důsledku vyšších výnosů atraktivnější, než produkty v jiných Evropských zemích. Investoři tak nasměrují do tuzemské ekonomiky prostředky, které jim v porovnání se zeměmi Eurozóny přinesou vyšší výnosy. To bude znamenat i další zvýšení příjmů a zisků bank, které tyto produkty rovněž poskytují.

Vyšší úroky v ekonomice pomohou ke zhodnocení koruny

Vyšší úroky v ekonomice tlačí na kurz koruny, který se vůči ostatním měnám zvyšuje. Vyšší úroky zvyšují zájem o nákup koruny, kdy její kurz roste a do České republiky tak přitékají do rezerv zahraniční měny. Zájem o obchod s korunou tak snižuje ceny z dovozu, stejně jako ceny zahraničních služeb, tedy například dovolených. Naopak vývozcům se příjmy z vývozu vyjádřené v korunách snižují. Zvyšování úrokových sazeb tak vede paradoxně k úplně jinému cíli,než Česká národní banka sledovala v minulých třech letech, kdy naopak tuzemskou měnu uměle oslabovala.

Jaké kroky ČNB očekáváme

Česká národní banka pomalu přestává tlačit na zavádění regulačních opatření a její tlak ve sněmovně se snižuje. Naopak se ČNB více zaměří na svůj zcela legitimní nástroj – zvyšování úrokových sazeb. Toto zvyšování srpnovým zvýšením nekončí, ale naopak začíná. Česká národní banka však bude postupovat opatrně a pouze postupnými kroky bez zbytečných šoků na trhu. Můžeme tak očekávat, že úroky budou růst postupně, v rámci desetin procent. Připomeňme, že první zvýšení úrokových sazeb představovalo pouze dvě desetiny procenta, kdy se úroky zvýšily z 0,05, tedy z praktické nuly, na 0,25 procent, tedy na čtvrt procentního bodu. Zvyšování v těchto rámcích očekáváme i do budoucna. ČNB pak po každém takovém zvýšení analyzuje situaci na trhu a důsledky zvýšení úroků. Odhadujeme, že cílem ČNB by mohl být postupný nárůst úroků až k jednomu procentu. Vliv však bude mít také chování okolních centrálních bank a zejména Evropské centrální banky, která zatím s růstem úrokových sazeb začít nehodlá.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.02439 / Celkový počet hodnoceni 451
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti