Stanovisko České bankovní asociace k návrhu na vytvoření Národního rozvojového fondu


23. 05. 2019  00:21   |   ČBA   |   komentářů (0)

Česká bankovní asociace vítá návrh na vytvoření Národního rozvojového fondu, který je z ekonomického a praktického pohledu výrazně progresivnější a inovativnější než zavedení jakékoliv formy dodatečného sektorového zdanění. Nejedná se totiž o jednorázové financování spotřeby, ale tvorbu aktiv, která společnost využije pro svůj dlouhodobý sociální a ekonomický rozvoj.

Na základě dosavadních jednání vznikne v nejbližších dnech pracovní skupina složená ze zástupců státní správy a expertů bank.

Naší snahou bude, aby fond vznikl co nejdříve. Jeho fungování bude záležet jednak na objemu prostředků, které do něj vloží banky a další přispěvatelé, ale také i na kvalitě projektů, které bude předkládat vláda. Fond by měl fungovat jako nezávislá a plně profesionální instituce.

Národní rozvojový fond pomůže státnímu rozpočtu i v oblasti mandatorních výdajů. Snížením tlaku na přímé investice požadované od státu se uvolní prostor pro řešení dalších výdajových potřeb státu.

Cílem návrhu je výrazně navýšit investiční kapacitu české ekonomiky o desítky až stovky miliard korun ročně, zejména v těchto oblastech:

    • nájemního nebo sociálního bydlení
    • vzdělávání, včetně vzdělávací infastruktury jako jsou školky a školy
    • dopravní infrastruktury
    • digitalizace ekonomiky, strukturálně znevýhodněných regionů, včetně vědy a výzkumu

Dlouhodobé zaměření fondu bude mít pozitivní dopad na rozvoj celé společnosti i v dobách horšího ekonomického vývoje.

 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.98561 / Celkový počet hodnoceni 139
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti