STEM: Většina Čechů má více úspor než dluhů


18. 02. 2014  10:34   |   ČTK   |   komentářů (0)

U více než poloviny Čechů převažují úspory nad dluhy. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků lednového průzkumu agentury STEM. Převahu dluhů má zhruba pětina lidí, většinou jde o úvěry na bydlení. V tíživé finanční situaci se ale v poslední době ocitli hlavně lidé, kteří mají peněžní půjčky nebo spotřebitelské úvěry.

V průzkumu uvedlo 53 procent lidí, že je v porovnání celkové výše úspor a dluhů v plusu. V této skupině mírně převažuje počet dotázaných, kteří mají jenom úspory. Naopak v minusu je 18 procent Čechů, ale jen čtvrtina lidí z této skupiny odpověděla, že má pouze půjčky a žádné úspory. Vyrovnanou bilanci má 29 procent účastníků průzkumu.

V posledních letech podíl Čechů s převahou dluhů postupně klesá. V roce 2012 činil 22 procent, o rok později 20 a letos 18 procent. Naproti tomu mírně přibývá lidí, kteří jsou v poměru dluhů a úspor v plusu. Od roku 2012 se tato skupina rozrostla o šest procentních bodů.

Nejčastěji jsou výrazněji zadluženi mladší lidé nebo s nižším vzděláním a z hlediska pracovního postavení dělníci, nezaměstnaní a ženy v domácnosti. Nejvíce dotázaných uvedlo, že má půjčky na bydlení. Hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření oznámilo v průzkumu 21 procent lidí. Spotřebitelský úvěr má 17 procent lidí a stejný podíl dotázaných uvedl, že splácí peněžní půjčku. Finanční leasing má šest procent lidí. Z lidí, kteří STEM sdělili, že se během posledního roku ocitli ve velmi obtížné finanční situaci, měla ovšem největší část peněžní půjčku.

Naopak nejčastější formou spoření je penzijní připojištění, do kterého vkládá peníze 63 procent Čechů. Více než polovina lidí má životní pojištění či stavební spoření. Naopak jen několik procent dotázaných uvedlo, že vlastní dluhopisy nebo akcie. Agentura STEM se zvlášť ptala také na vlastnictví státních dluhopisů, a téměř desetina lidí odpověděla, že si je pořídila.

Průzkum prováděla STEM od 11. do 18. ledna. Na otázky odpovědělo celkem 1023 obyvatel České republiky ve věku nad 18 let.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.00708 / Celkový počet hodnoceni 989
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti