Tajné služby získají přístup k bankovnímu tajemství,stvrdil Klaus


04. 07. 2012  17:33   |   ČTK   |   komentářů (0)

České zpravodajské služby budou mít možnost získat přístup k údajům podléhajícím bankovnímu tajemství. Budou k tomu ale potřebovat povolení soudu, o které budou moci žádat jen pro případy boje s financováním terorismu. Mimo jiné to avádí novela bankovního zákona, kterou dnes podepsal prezident Václav Klaus. O podpisu ČTK informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Zpravodajci se podle novely budou muset v bankách prokazovat originálem soudní ho povolení, které musí směřovat ke konkrétnímu klientovi, nebo aspoň jeho ověřenou kopií. Banky pak mají kopii povolení uchovávat. Tajné služby budou muset také sněmovní komisi pro kontrolu Bezpečnostní informační služby(BIS) informovat o tom, kolikrát takto o údaje z bankovních účtů žádaly.

.
Novela také umožní České národní bance odejmout bankovní licenci za zamlčení nebo sdělení nepravdivých podstatných údajů. Vláda uvádí, že většina současných regulačních pravidel pro založení a činnost poboček zahraničních bank byla přijata v 90. letech a ani po vstupu Česka do EU se nepřizpůsobila novým podmínkám. Platná právní úprava v této oblasti tak prý neodpovídá potřebám bankovního dohledu.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.02644 / Celkový počet hodnoceni 832
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti