Téma: bankovní asociace

Příbuzná témata

Úvěrová činnost bank v roce 2012

12. 03. 2013  16:33  |   Dle informací, které poskytla česká bankovní asociace, za rok 2012 vzrostl objem klientských úvěrů v portfoliích bank o 55,8 miliardy Kč (na 2 360 miliard Kč), tj. o 2,4 %. S ohledem na panující ekonomickou recesi je to ještě pozitivní výsledek, který je v souladu s nominálním růstem ekonomiky. více »

Prohlášení ČBA k anketě o Nejabsurdnější bankovní poplatek 2012

05. 03. 2013  14:01  |   Jak jsme vás informovali v závěru minulého týdne a také v článku z dnešního dopoledne, v anketě o Nejabsurdnější bankovní poplatek 2012 zvítězilo zpoplatnění dotazu na zůstatek účtu přes bankomat. Česká bankovní asociace nám zaslala prohlášení, v němž komentuje výsledek ankety, respektive anketu jako takovou... Čtěte! více »

Tempo růstu objemu úvěrů stále klesá, sazby rovněž

16. 01. 2013  08:00  |   Tempo růstu objemu poskytnutých úvěrů dále klesá a během listopadu se snížilo na 2,2 procenta z říjnových 2,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká bankovní asociace. Úrokové sazby většiny úvěrů rovněž klesly a kopírovaly tak snižování sazeb ze strany ČNB, uvedla asociace. více »

Česká bankovní asociace: Rok 2013 přinese obrat vývoje ekonomiky

10. 01. 2013  11:00  |   V roce 2013 bude česká ekonomika stagnovat kolem nuly. Hospodářství se však vymaní ze záporných hodnot růstu, které charakterizovaly rok 2012. Výraznější oživení pak lze očekávat v roce 2014, kdy ekonomika vzroste o 1,9 %. Uvedli to analytici šesti tuzemských bank v ekonomické prognóze České bankovní asociace (ČBA) pro roky 2013 a 2014. „Spotřeba domácností klesla v roce 2012 výrazněji, než by odpovídalo vývoji jejich disponibilních příjmů. Propad domácí poptávky se tak stal hlavním důvodem poklesu ekonomiky v roce 2012. Letos lze čekat obrat tohoto vývoje, což je pozitivní zpráva,” uvedl Luděk Niedermayer, předseda Vědeckého grémia ČBA. více »

Co byste neměli minout - aktuální fakta o českém bankovním sektoru

18. 10. 2012  03:54  |   Rok se pomalu ale jistě přehoupl do čtvrtého kvartálu, proto se začínají plnit statistiky uplynulých měsíců. To ve svém pravidelném materiálu reflektuje i Česká bankovní asociace. Jak vypadají aktuální data českého bankovnictví? více »

Česká bankovní asociace: Oživení ekonomiky nastane v roce 2013, porosteme pak rychleji než EMU

10. 10. 2012  10:33  |   V roce 2012 česká ekonomika zaznamená pokles o 0,95 %. Očekáváné tempo oživení pro rok 2013 bude mírnější než původní očekávaní (+0,45 %). Uvedli to analytici osmi tuzemských bank v aktualizované ekonomické prognóze České bankovní asociace (ČBA) představené na středečním setkání s médii. „K nejistotě plynoucí z dluhové krize v Evropě se u nás přidává nejistota ohledně nastavení klíčových ekonomických politik jako jsou daně nebo důchodová reforma. Takové klima samozřejmě není vhodné pro razantnější ekonomické oživení”, uvedl Luděk Niedermayer, předseda Vědeckého grémia ČBA více »

ČBA: Úvěrová aktivita bank je nadále velmi dynamická

09. 08. 2012  21:07  |   „Celkový objem úvěrů vzrostl v červnu meziročně o 6 %. To je celkově dobré číslo, pohled na jeho strukturu však vede ke střízlivějším závěrům. Přestože meziročně vzrostl například objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu (+4,2 %), je v dnešní době ekonomické nejistoty patrná větší opatrnost domácností u spotřebitelských úvěrů (meziroční pokles objemu o 2,1 %). Ekonomické zpomalování se také projevilo meziročně v oblasti úvěrů nefinančním podnikům, jejichž objem však, i přes zpřísňování hodnocení bonity klientů bankami, i nadále zůstává na slušných růstových hodnotách (+3,6 %),“ říká k aktuální situaci Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace. více »

ČBA: Oživení ekonomiky se odkládá a bude pozvolnější

11. 07. 2012  14:36  |   Hlavním důvodem předpokládaného ekonomického poklesu (-0,6 %) je především propad spotřeby domácností v důsledku růstu inflace, poklesu reálných příjmů obyvatel a poměrně vysoké nezaměstnanosti. Uvedli to analytici sedmi tuzemských bank v aktualizované ekonomické prognóze České bankovní asociace (ČBA) na úterním setkání s médii. „Klíčovou roli ve vývoji ekonomiky sehrává slabší domácí poptávka, kterou momentálně nedokáže kompenzovat ani pozitivní příspěvek exportu. Svou roli zřejmě sehrává i obecně negativní nálada ve společnosti,“ uvedl Petr Dufek, jeden z autorů prognózy. více »

ČBA: ekonomika potřebuje více sebedůvěry a kvalitní instituce

27. 06. 2012  10:02  |   Klíč k oživení české ekonomiky drží v rukou především firmy a občané, ale zásadní potřebou se stalo zkvalitnění fungování veřejného sektoru a zvýšení důvěryhodnosti jeho institucí. Fiskální konsolidace má sice svůj podíl na stávajícím negativním vývoji české ekonomiky, avšak ještě větší váhu mají nepříznivá očekávání ekonomických subjektů a nedobrá společenská atmosféra. Toto jsou některé ze závěrů účastníků odborného semináře „Česká ekonomika: Porosteme?“, který dnes v Praze uspořádala Česká bankovní asociace. více »

Matoušek z ČBA: Přemíra úprav formuláře Kodexu mobility by snížila jeho srozumitelnost

19. 04. 2012  09:52  |   V minulém týdnu jsme psali o tom, že vůči Kodexu mobilitu se s rostoucím počtem uživatů začal ozývat rostoucí počet výtek. Ty míří především ke "strnulosti" formuláře, a také k nemožnosti uzavírat jej elektronicky. Co si o tom myslí Jan Matoušek z České bankovní asociace, která za tímto užitečným dokumentem stojí? více »

Kodex mobility? Skvělá věc, pomůže vám snadno změnit banku (ač má své mouchy)

13. 04. 2012  12:41  |   Jak jsme několikrát psali (a jistě to od nás párkrát uslyšíte), Kodex mobility bankovních klientů je parádní věc pera České bankovní asociace, která umožňuje bankovním klientům snadno a efektivně změnit banku. Navzdory tomu, že se jedná o skutečně velmi užitečný nástroj, dle bank stále existuje prostor proto, aby bylo jeho fungování ještě efektivnější. více »

ČBA: Druhá polovina roku 2012 přinese mírné oživení ekonomiky

12. 04. 2012  11:30  |   V roce 2012 bude česká ekonomika stagnovat na negativní nule. Hlavním důvodem jsou zhoršující se faktory domácí poptávky. Uvedli to analytici sedmi tuzemských bank v aktualizované ekonomické prognóze České bankovní asociace (ČBA) na čtvrtečním setkání s médii. „Parametry prognózy ČBA se v porovnání s poslední prognózou mění jen málo. Oproti minulé prognóze se mírně zhoršily předpoklady pro vývoj spotřeby domácností (-0,8 %), vládní spotřeby (-1,0 %) a investic (-0,6 %), tedy v zásadě všech faktorů domácí poptávky. Jejich vliv je však částečně kompenzován čistým vývozem”, uvedl Pavel Mertlík, člen vědeckého grémia ČBA. více »

Rady pro podnikatele: s bankou nebo bez banky?

12. 04. 2012  11:22  |   Podle aktuálních údajů České bankovní asociace bylo za posledních dvanáct měsíců poskytnuto podnikům nepatrně více – o 0,9 procent – úvěrů než v období předešlém. Firmy měly největší zájem o kontokorent, revolvingové úvěry a pohledávky z kreditních karet, tedy o produkty s krátkodobou splatností, ale podmíněné účtem v konkrétní bance. Ne každý živnostník však na takové půjčky dosáhne, není schopen doložit minulá daňová přiznání, kladný hospodářský výsledek nebo bezdlužnost vůči státním institucím. více »

Česká bankovní asociace: Jednodušší financování i pojištění exportu nyní ještě blíže

28. 03. 2012  19:31  |   Česká bankovní asociace, Ministerstvo financí a Ministerstvo průmyslu a obchodu včera na společném semináři jednali o konečném zprovoznění systému dorovnávání úrokových rozdílů (IMU) v ČR a jeho konkrétních parametrech. Přiblížili tak český export k odstranění jedné z překážek jeho konkurenceschopnosti v podobě možnosti financování exportu s pevnou úrokovou sazbou po celou dobu čerpání a splatnosti vývozního úvěru. více »

´ČBA: Ekonomika 2012 bude stagnovat, oživení může nastat ve druhém pololetí

20. 01. 2012  08:07  |   V roce 2012 bude česká ekonomika stagnovat okolo -0,1 %. Hlavním důvodem je pravděpodobný hospodářský pokles v eurozóně, byť Německo, jako největší obchodní partner České republiky, zřejmě vykáže i v roce 2012 růst. Shodli se na tom analytici sedmi tuzemských bank v ekonomické prognóze České bankovní asociace (ČBA). „V naší lednové předpovědi byl poměrně nízký rozptyl prognóz zůčastněných analytiků. Očekávaná stagnace je důsledkem vývoje v eurozóně, kde se očekává pokles na úrovni -0,4 %. Panuje nicméně celkově velká nejistota o průběhu hospodářského zpomalení v Evropě,” uvedl Luděk Niedermayer, předseda vědeckého grémia ČBA. více »

Air Bank rozšířila řady České bankovní asociace, klienti budou moci využít Kodex mobility

13. 09. 2011  15:46  |   S tím, jak se blíží vstup Air Bank na český trh, se zvyšuje počet kroků, jež banka učinila, a tudíž i námětů pro novinářskou činnost. Za sazebníkem, který jsme vám nabídli jako první a který bude plnit stránky periodik v dalších dnech, by ale neměly zapadat ani ostatní informace - třeba jako ta, že Air Bank se stala nejnovějším členem České bankovní asociace. více »

Co dělají bankovní asociace? Sdružujeme banky a prosazujeme jejich společné zájmy, říkají

11. 09. 2011  16:42  |   Asociace sdružující podniky působící ve stejném odvětví v devadesátých letech, po vzoru zahraničních zemí, začaly vznikat i v České republice. Svou asociaci má již od roku 1990 i tuzemský bankovní sektor. Co vlastně taková bankovní asociace dělá? A liší se nějak činnost tuzemské asociace ve srovnání se slovenskou „sestrou“, která byla založena v roce 1993? více »

Fio banka se stala členem České bankovní asociace

29. 03. 2011  11:38  |   Fio banka se stala členem České bankovní asociace. Bude se tak nově aktivně podílet na směřování českého bankovního trhu. V nejbližší době se rovněž připojí ke Kodexu mobility klientů, jehož cílem je usnadnit přechod mezi bankami. více »

Bankéři zveřejnili svoji první prognózu. Letos porosteme o 1,8 procenta

12. 01. 2011  15:00  |   Česká bankovní asociace začala vydávat vlastní makroekonomické prognózy. Letošní rok by podle ČBA mohl přinést uvolnění úvěrové politiky bank. více »

Matoušek: O Kodexu mobility jsme informovali dost, ale média bohužel neprojevila zájem

11. 01. 2011  02:38  |   Kodex mobility je na našem webu jedno z klíčových témat. Umožňuje totiž bankovním klientům snadnou změnu banky. O tomto dokumentu jsme si povídali s Janem Matouškem, náměstekm výkonného ředitele České bankovní asociace, která se na tvorbě Kodexu mobility podílela. více »

Kodex mobility bankovních klientů – efektivní, ale málo využívaná cesta ke změně banky

20. 12. 2010  00:29  |   Kodex mobility bankovních klientů je znamenitá věc. Dokument z pera České bankovní asociace umožňuje snadnou změnu banky na straně jedné a snižuje administrativní náklady bank se změnou spojené na straně druhé. Nástroj je však stále velmi málo využívaný. V právě probíhající anketě odpovědi 74 procent čtenářů potvrzují, že povědomí o Kodexu mobility bankovních klientů je v populaci velmi nízké – to dokládají i reakce námi oslovených bank… více »

Šéf bankovní asociace: Stavební spoření bych zrušil, už je překonané

19. 08. 2010  15:00  |   Ministr financí Kalousek přemýšlí o tom, že by produkt mohly poskytovat všechny banky. více »

Tauber z ČBA: Prostor pro zvyšování marží bank se brzy uzavře

29. 07. 2010  12:55  |   Prostor pro zvyšování úrokových marží a poplatků u bankovních domů se brzy začne uzavírat, jelikož s oživením ekonomiky bude vzrůstat konkurenční boj mezi bankami. V rozhovoru pro ČTK to uvedl výkonný ředitel České bankovní asociace (ČBA) Josef Tauber. více »

Oddlužovací společnosti situaci ještě zhorší, varují Člověk v tísni a bankovní asociace

16. 07. 2010  15:00  |   Pomoc neplatičům prý nabízí řada neziskových subjektů zdarma. více »

Evropští bankéři píší politikům před summitem G20, aby regulovali s mírou

25. 06. 2010  15:00  |   Britská bankovní asociace tvrdí, že pokud bude regulace příliš tvrdá, mohlo by být výsledkem ohrožení začínajícího oživení globální ekonomiky. Banky hrozí, že výsledkem r více »

Jiří Kunert: Politici regulací zabíjejí ekonomiku

11. 02. 2010  15:00  |   Jiří Kunert, Prezident bankovní asociace a šéf UniCredit Bank více »

Bankéři se sešli s premiérem Janem Fischerem

27. 11. 2009  15:53  |   Představitele České bankovní asociace (ČBA) přijal v pátek ráno v Kramářově vile premiér České republiky Jan Fischer. Cílem setkání byla diskuse nad otázkami dotýkajícími se finančnictví a ekonomiky. více »

Jiří Kunert: Rušit poplatky je nebezpečné

04. 11. 2009  19:39  |   Šéf České bankovní asociace Jiří Kunert odhaduje, že se zisk bank propadne oproti loňsku asi o třetinu. více »

Přechod mezi bankami se stal jednodušším

03. 11. 2009  09:14  |   Přechod od jedné banky k druhé se pro klienty z řad fyzických osob stal podstatně jednodušším. K 1. listopadu totiž vstoupil v platnost Kodex České bankovní asociace (ČBA) vztahující se k mobilitě klientů. více »

Přechod do KB je pro občany od 1. listopadu jednodušší

02. 11. 2009  15:36  |   Komerční banka přistoupila jako jedna z prvních bank na našem trhu ke Standardu České bankovní asociace č. 22: Mobilita klientů – postup při změně banky, který zjednodušuje přechod klientů z jedné banky do druhé. více »

ČS podporuje Standard České bankovní asociace „Mobilita klientů“

14. 10. 2009  16:19  |   Česká spořitelna podepsala 13. října 2009 jako první z bank Standard České bankovní asociace nazvaný „Mobilita klientů“. Ten lidem umožní od 1. listopadu 2009 snazší přechod od jedné banky jiné. Standard totiž bankám ukládá, aby do sedmi dní vyřídily za klienty formality spojené s převedením trvalých příkazů z původní banky do banky nové. více »

Jiří Kunert: Rušit poplatky je nebezpečné

25. 06. 2009  16:09  |   Šéf České bankovní asociace Jiří Kunert odhaduje, že se zisk bank propadne oproti loňsku asi o třetinu a dále si myslí, že politici by neměli tlačit banky ke snížení poplatků a varuje před službami zdarma. více »

Finanční vzdělávání pro všechny

18. 09. 2008  00:10  |   Může to znít nejen jako marketingový slogan, ale i jako klišé. Nicméně "Finanční vzdělávání pro všechny!" by mohlo být mottem spojeným s projektem finančních asociací www.financnivzdelavani.cz, který koordinovala Česká bankovní asociace (ČBA). více »

Bankovní poplatky regulovat nelze (DM, Střední Čechy)

22. 12. 2006  12:23  |   "Banky musí být průhlednější, aby spotřebitelé věděli, proč a za co platí," říká nový prezident České bankovní asociace (ČBA) Jiří Kunert. více »

Poskytování hypoték bude přehlednější (Profit, 31.10.2005 )

01. 01. 2005  01:00  |   Od příštího roku se zprůhlední poskytování hypoték a dalších úvěrů na bydlení. Česká bankovní asociace se totiž připojila k evropským pravidlům pro poskytování informací klientům při sjednávání úvěrů na bydlení. více »

Sobotka předloží vládě návrhy příští týden (Hospodářské noviny, 22.11.2005)

01. 01. 2005  01:00  |   "Pokud Česká bankovní asociace odmítne podepsat memorandum, připravíme návrhy změn legislativní formou," uvedl Sobotka pro HN. více »

Sobotka se usmířil s bankéři (MfD, 17.12.2005)

01. 01. 2005  01:00  |   Česká bankovní asociace včera schválila kodex chování mezi bankami a jejich klienty, jenž od ní Sobotka žádal. Proti dnešnímu stavu přináší kodex řadu novinek. Banky musí svůj ceník na papíře přiložit klientovi již k podepisované smlouvě při otevírání účtu. více »

Banky se začaly řídit kodexy (Lidové noviny, 2.1.2006)

01. 01. 2005  01:00  |   Větší prostor uplatnit svá práva dává klientům bank Kodex chování mezi bankami a klienty, který schválila Česká bankovní asociace. Žádné konkrétní změny však nepřináší. Je totiž formulován velmi obecně, protože se jedná o kompromis mezi bankami a ministerstvem a vztahuje se také na všechny banky společně. Jde tak spíš o základ, který by později zavedly jednotlivé banky. více »

Poplatky nezmizí, mohou se ale výrazně měnit (Právo, 15.9.2006)

01. 01. 2005  01:00  |   Rozhovor deníku Právo s náměstkem výkonného ředitele České bankovní asociace Pavlem Štěpánkem. více »

Končí spor bank a ministerstva? (Bankovnictví, 16.12.2005)

01. 01. 1970  01:00  |   Spory mezi ministerstvem financí a bankami zřejmě skončily. Bankovní domy ustoupily tlaku a připojí se ke společnému prohlášení České bankovní asociace a ministerstva financí, které se týká změn v bankovním sektoru. více »

Klání ministerstva a ústavů nese ovoce (Právo, 31.12.2005)

01. 01. 1970  01:00  |   Vedení České bankovní asociace, která je mluvčím českého bankovního sektoru, podepsalo v prosinci s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou rámcovou dohodu, díky které nebude nutné všechny připravované změny na posílení postavení klientů bankovních domů prosadit přímo do zákonů, jak ministerstvo původně zamýšlelo, ale banky je vykonají dobrovolně. více »

Konzultační materiál Ministerstva financí ČR

01. 01. 1970  01:00  |   Tento dokument shrnuje přehled změn sestavených v rámci Expertní skupiny Ministerstva financí pro otázky bankovnictví, doporučení Expertní skupiny a návrh harmonogramu prací na změnách v bankovním sektoru v České republice. Součástí dokumentu jsou otázky na zástupce bank působících v České republice. Odpovědi na tyto otázky budou sloužit jako podklad pro přípravu konečné zprávy Ministerstva financí o bankovním sektoru Vládě České republiky a pro přípravu jednotlivých změn. Dokument zaslalo Ministerstvo financí ČR všem bankám sdruženým v České bankovní asociaci 17. srpna 2005 s žádostí o zodpovězení uvedených otázek. Použité zkratky: ČBA – Česká bankovní asociace MF – Ministerstvo financí ČR SO – spotřebitelské organizace více »

Zlepšení postavení klientů bank v ČR - ochrana spotřebitele

01. 01. 1970  01:00  |   Tento poziční dokument shrnuje názor Ministerstva financí na postavení klientů bank v České republice a v souladu s Programovým prohlášením vlády ("Vláda bude rovněž věnovat pozornost posílení ochrany klientů v oblasti finančního trhu") definuje základní návrhy na legislativní a nelegislativní změny, ke kterým by se mělo přistoupit v zájmu posílení postavení klientů. Tento návrh je předkládán k veřejné diskusi do 30. června 2005. Očekáváme, že se k návrhům vyjádří zástupci České národní banky jako sektorového regulátora, zástupci České bankovní asociace i jednotlivých bank a zástupci spotřebitelských organizací i jednotliví klienti. Vyhodnocení diskuse včetně analýzy nákladů a přínosů a návrhy příslušných opatření budou zveřejněny a předloženy vládě České republiky do 30. září 2005. více »

Společné prohlášení České bankovní asociace a Ministerstva financí České republiky (8.12.2005)

01. 01. 1970  01:00  |   Potřeba posílení spolupráce a zefektivnění komunikace mezi státem, subjekty operujícími v oblasti finančních služeb a uživateli těchto služeb při vytváření podmínek pro zvyšování kvality fungování finančního sektoru... více »

Sekce obsahuje celkem 57 článků. Výše vypsáno 0 - 50Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti