Téma: Česká národní banka

Příbuzná témata

NAVRÁTIL: Co (z)může Česká národní banka? - Lidovky.cz

28. 01. 2013  15:50  |   Lidovky.cz NAVRÁTIL: Co (z)může Česká národní banka? Lidovky.cz Minule jsem popisoval jeden důvod, proč je riziko devizových intervencí proti koruně ze strany České národní banky limitované. Naše centrální banka není v situaci například švýcarské centrální banky, jejíž měna prudce posilovala a byla nucena negativní ... více »

V Česku působí nelegální internetová banka, varuje ČNB- Aktuálně.cz

28. 01. 2013  10:32  |   V Česku působí nelegální internetová banka, varuje ČNB Aktuálně.cz Praha - Česká národní banka upozornila na aktivity novozélandské společnosti Savings Fund Limited. Společnost nemá v současné době žádné oprávnění k poskytování bankovních a dalších finančních služeb na finančním trhu v Česku. Centrální banka to ... a další » více »

Penzijní fond České pojišťovny získal licenci pro druhý pilíř

18. 12. 2012  10:52  |   Česká národní banka již udělila Penzijnímu fondu České pojišťovny (budoucí Penzijní společnosti České pojišťovny) licence pro provozování fondů tzv. druhého pilíře. Největší penzijní fond v České republice tak od ledna začne nabízet vedle doplňkového penzijního spoření se státním příspěvkem rovněž důchodové spoření. více »

ČBA: Zátěžové testy České národní banky svědčí o stabilitě bank

05. 12. 2012  11:05  |   Aktuální výsledky zátěžových testů bank, které dnes zveřejnila Česká národní banka, jsou skutečně uklidňující zprávou. Nekonstatují totiž žádnou výraznou změnu vůči minulému kolu zátěžových testů. Opětovně tak potvrzují, že český bankovní sektor zůstává obdivuhodně stabilní, a to i navzdory nepříznivé ekonomické situaci. Ani velmi hypotetický a krajně nepravděpodobný scénář vývoje ekonomiky „Evropa v recesi“ stabilitu českých bank vůbec neohrozí. více »

Vzdělávací soutěž k 20. narozeninám koruny

25. 10. 2012  16:50  |   Česká národní banka připravila k narozeninám české koruny originální vzdělávací soutěž s pěti interaktivními hrami, které mladé generaci zábavnou formou představí, jak centrální banka již 20 let chrání národní měnu. Každý účastník dostává příležitost převtělit se do role centrálního bankéře a doslova vlastníma rukama zkusit držet inflaci na cílové dvouprocentní hranici, řídit oběh peněz nebo prověřit svoji znalost ochranných prvků bankovek. Školní týmy se mohou již nyní registrovat a hrát na www.chranimekorunu.cz. Soutěž je součástí interaktivní výstavy „20 let chráníme českou korunu“, která od listopadu postupně navštíví šest českých a moravských měst. více »

PENZIJNÍ FOND KOMERČNÍ BANKY ZÍSKAL LICENCI K ČINNOSTI KB PENZIJNÍ SPOLEČNOSTI

17. 09. 2012  12:45  |   Penzijní fond Komerční banky obdržel od České národní banky licenci k činnosti KB Penzijní společnosti, a.s. Formálně tak završil administrativní proces předcházející zahájení činnosti v reformovaném důchodovém systému od 1. ledna 2013. Česká národní banka současně udělila souhlas k provozování penzijního připojištění prostřednictvím transformovaného fondu. V tomto fondu budou dále vedeny současné smlouvy o penzijním připojištění se státním příspěvkem. více »

Tuzemské banky jsou podle ČNB i nadále odolné vůči rizikům

20. 06. 2012  21:39  |   Tuzemský bankovní sektor jako celek je podle výsledků zátěžových testů, které provedla Česká národní banka, nadále odolný vůči případnému nepříznivému vývoji. Stabilita by neměla být ohrožena ani při výrazně nepříznivém vývoji. V takovém případě by ale některé instituce utrpěly ztráty, které by si mohly vyžádat kapitálové injekce od akcionářů v řádech miliard korun. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě, kterou dnes zveřejnila ČNB. Výsledky jsou tak podobné i předchozím testům, které ČNB provedla. více »

Česká spořitelna bude od června novým depozitářem ING Penzijního fondu

28. 05. 2012  10:40  |   Depozitářská smlouva mezi Českou spořitelnou a ING Penzijním fondem byla podepsána 30. března 2012 a změnu depozitáře schválila Česká národní banka 19. ledna 2012. více »

UniCredit rozšiřuje služby v České republice o správu a restrukturalizaci pohledávek

19. 04. 2012  15:25  |   Česká republika je po Itálii a Německu teprve třetí zemí, kde UniCredit Credit Management Bank (UCCMB) otevírá své zastoupení. Osvědčení o provedení registrace udělila Česká národní banka 9. března 2012. UniCredit Credit Management Bank poskytuje zajištění restrukturalizace úvěrů na základě mandátního zastoupení. Nové služby ocení především české exportní společnosti při vymáhání pohledávek od německých a italských firem. více »

Zaujalo nás: Pozor na zprostředkovatele a oddlužovací firmy

13. 03. 2012  13:14  |   Rok poté, co vstoupil v platnost zákon o spotřebitelském úvěru, udělala společnost Provident Financial průzkum chování nebankovních poskytovatelů půjček. Výsledky, které před časem zveřejnila, jsou otřesné – řada nebankovních poskytovatelů půjček klame a podvádí klienty a nikdo jin v tom není schopen zabránit. Česká národní banka na ně nedosáhne a Česká obchodní inspekce je nestačí postihnout. Spotřebitelé jsou v řadě případů proti brutálnímu okrádání prakticky nezbranní. více »

ČNB odejmula licenci záložně Unibon, která má 4400 klientů

08. 03. 2012  10:48  |   Česká národní banka odejmula spořitelnímu a úvěrnímu družstvu Unibon povolení působit jako družstevní záložna. Důvodem byly přetrvávající nedostatky v podnikání záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu, uvedla dnes ČNB. Rozhodnutí nabylo právní moci dnes. Tiskový mluvčí Unibonu Jaroslav Odstrčilík ČTK řekl, že pobočky záložny normálně fungují a své vklady si lidé mohou kdykoli vyzvednout. Záložna Unibon, sídlící v Ostravě, spravovala koncem minulého roku vklady přes 2,8 miliardy korun zhruba 4400 klientů. Vklady klientů jsou ze zákona pojištěny. více »

Aktualizováno o stanovisko ČBA: Testy ČNB potvrdily odolnost bank vůči nepříznivému vývoji

06. 03. 2012  18:52  |   Zátěžové testy bankovního sektoru v Česku, jež provedla Česká národní banka na datech ke konci loňského roku, potvrdily dostatečnou odolnost tuzemského bankovního sektoru i v případě velmi nepříznivého vývoje. V následujících třech letech by si banky i v případě hluboké recese v Evropě udržely souhrnně kapitálovou přiměřenost nad požadovanými osmi procenty, některé banky by ale musely doplnit kapitál. ČNB o výsledcích testů dnes informovala na internetu. Na konci roku 2011 kapitálová přiměřenost bankovního sektoru v Česku činila 15,2 procenta. více »

ČNB zhoršila odhad vývoje ekonomiky, letos čeká stagnaci

03. 02. 2012  08:23  |   Česká národní banka zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká centrální banka stagnaci a příští rok růst ekonomiky o 1,9 procenta. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. V listopadu přitom ČNB počítala pro letošek s růstem o 1,2 procenta a příští rok o 2,7 procenta. více »

ČNB: Vydání bankovky k připomínce osobnosti nemá oporu v zákonu

17. 01. 2012  08:45  |   Případné úvahy o vydání nové bankovky k připomínání významných osobností je sama o sobě v rozporu s českým zákonodárstvím, dosavadní praxí a dlouhodobými potřebami peněžního oběhu. V reakci na návrh vydat bankovku s portrétem zesnulého prezidenta Václava Havla to dnes ČTK sdělila Česká národní banka. K připomínání osobností, ale i různých výročí a událostí národního nebo světového významu se v České republice standardně vydávají pamětní mince, dodala ČNB. více »

Singer: ČNB by mohla zvýšit sazby, pokud bude koruna dál klesat

07. 12. 2011  08:52  |   Pokud bude kurz koruny dál klesat a začne vytvářet tlak na růst inflace, Česká národní banka (ČNB) by mohla sáhnout ke zvýšení základních úrokových sazeb. V rozhovoru s hudebním časopisem Rock & Pop to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Základní úrok je nyní na historickém minimu 0,75 procenta, zatímco úrok v eurozóně je na 1,25 procenta, ve čtvrtek jej ale Evropská centrální banka (ECB) pravděpodobně sníží. více »

HN: ČNB chce vzít licenci kampeličce Unibon, čtvrté největší v ČR

01. 12. 2011  08:24  |   Čtvrté největší záložně v České republice, kampeličce Unibon, hrozí krach. Česká národní banka (ČNB) s ní 25. listopadu zahájila správní řízení o odebrání licence, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Družstevní záložna Unibon, sídlící v Ostravě, spravuje vklady zhruba 4400 klientů, které činí dohromady přes 2,8 miliardy korun. více »

ČNB: Zátěžové testy potvrdily stabilitu bankovního sektoru v ČR

30. 11. 2011  11:00  |   Zátěžové testy bankovního sektoru v Česku, jež provedla Česká národní banka na datech k letošnímu 30. září, potvrdily dostatečnou stabilitu bankovního sektoru vůči případným negativním šokům. Kapitálová vybavenost celého odvětví by zůstala nad osmiprocentním regulatorním minimem i pro výrazně zátěžový scénář. Přesto by se v případě nejhoršího vývoje dostalo několik bank do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti. více »

POZOR: Vše o současné dluhové krizi, Řecku a celkovém dopadu na české banky!

15. 11. 2011  01:46  |   Současné evropská dluhové krize zaměstnává opanuje první stránky novin a strach o stabilitu bankovních sektorů zaměstnává centrální bankéře po celém světě. Ti čeští nejsou výjimkou. A jelikož si veřejnost klade řadu otázek, cčeská národní banka vydala materiál, v němž problematiku osvětluje pomocí otázek a odpovědí. více »

ČNB zhoršila odhad deficitu veřejných financí v roce 2012 a 2013

11. 11. 2011  10:50  |   Česká národní banka zhoršila pro následující roky odhad vývoje deficitu veřejných financí. V roce 2012 očekává centrální banka deficit 3,4 procenta a v roce 2013 deficit 3,5 procenta. Vyplývá to z dnešní Zprávy o inflaci publikované ČNB. Pro letošní rok centrální banka odhad nezměnila a ponechala jej na 3,8 procenta. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet tříprocentní hranici. Předchozí srpnový odhad ČNB počítal příští rok s deficitem tři procenta a pro rok 2013 s 2,8 procenta. více »

Počet padělaných bankovek a mincí meziročně klesl

07. 11. 2011  09:26  |   V Česku bylo letos během tří čtvrtletí zadrženo 4816 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. V meziročním srovnání jde o pokles, když ve stejném období loni bylo zadrženo 5298 padělků. Údaje zveřejnila Česká národní banka na internetu. více »

ČNB se obává nadměrné regulace finančních trhů ze strany EU

12. 10. 2011  09:11  |   Česká národní banka se obává nadměrné regulace finančních trhů ze strany Evropské unie, která může mít neočekávané důsledky. Na konferenci pojišťovacích makléřů, kterou pořádá Asociace českých pojišťovacích makléřů, to řekl ředitel sekce regulace a analýz finančního trhu ČNB Pavel Hollmann. Připravovaná evropská legislativní smršť by podle něj mohla přinést destrukci. více »

ČNB: Banky v ČR i při nepříznivém vývoji odolné vůči rizikům

15. 06. 2011  16:09  |   Tuzemský bankovní sektor jako celek je podle výsledků zátěžových testů, které provedla Česká národní banka, odolný vůči případným rizikům. více »

ČNB: Bankám v ČR ve čtvrtletí stoupl čistý zisk na 15 mld. Kč

01. 06. 2011  08:58  |   Tuzemským bankám a spořitelnám v prvním čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk o osm procent na 14,8 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru na konci letošního března činila 4,25 bilionu korun, což představovalo meziroční nárůst o tři procenta. více »

Bankéř Lízal: V Česku se mohou na podzim zvýšit úrokové sazby

24. 05. 2011  15:00  |   Česká národní banka bude na podzim pravděpodobně kopírovat krok Evropské centrální banky a zvýší úrokové sazby. V rozhovoru pro Český rozhlas to řekl bankéř ČNB Lubomír L více »

Licenci platební instituce od ČNB získalo zatím 12 firem

03. 05. 2011  00:31  |   Česká národní banka eviduje k dnešnímu dni 12 společností, které získaly licenci platební instituce. Vyplývá to z dat ČNB. V neděli přitom končí přechodné období pro poskytování peněžních služeb a bezhotovostních obchodů s cizí měnou, kdy mohli devizoví obchodníci poskytovat své služby na základě devizové licence a devizového zákona. více »

Zátěžové testy: České banky by odolaly i nečekanému návratu recese

01. 03. 2011  15:00  |   Česká národní banka zveřejnila výsledky zátěžových testů bank. více »

ČNB nepovažuje za přínosné, aby vedla stranám účty

27. 01. 2011  11:35  |   Česká národní banka nepovažuje za přínosné, aby kvůli vyšší transparentnosti měly politické strany své účty právě u centrální banky. Komerční banky podle ČNB běžně nabízejí vedení transparentních účtů a je na politických stranách, do jaké míry chtějí tuto službu využívat. Na dotaz ČTK to dnes sdělila centrální banka. více »

Klienti pozor: ČNB odňala licenci Vojenské družstevní záložně a upozornila na podezřelé zprostředkovatele

09. 12. 2010  12:45  |   Česká národní banka, vrchní orgán dohledu nad finančním trhem, ve středu odejmula Vojenské družstevní záložně povolení působit jako družstevní záložna. Podle vyjádření ČNB byly důvodem přetrvávající závažné nedostatky v podnikání této družstevní záložny. více »

Standard Credit Bank nabízí Čechům služby bez povolení

25. 11. 2010  15:00  |   Česká národní banka varuje před společností Standard Credit Bank Limited, která nabízí v tuzemsku služby bez povolení. Banka sídlí na Komorských ostrovech. více »

Pozor: ČNB upozornila na matoucí mince

22. 10. 2010  00:43  |   Česká národní banka upozornila na investiční produkt, který již zmátl několik kupujících. Jde o medaili s vyraženými motivy známými z české tisícikoruny. Medaile však nemá s Českou národní bankou nic společného. více »

Medaile nejsou peníze, varovala Česká národní banka

21. 10. 2010  15:00  |   Česká národní banka zaostřila na medaile s miniaturou tisícikorunové bankovky. Varuje veřejnost, že nejde o platné mince s nominální hodnotou 1 000 korun a zároveň vyzve více »

ČTK: ČSOB dostala od ČNB pokutu 3 mil. Kč za klamání spotřebitelů

14. 09. 2010  17:41  |   Česká národní banka uložila Československé obchodní bance (ČSOB) pokutu tři miliony korun za to, že se ČSOB při nabízení a propagaci služeb pod značkou Poštovní spořitelna dopustila klamavých obchodních praktik. více »

České banky by obstály i při krizovém scénáři, uvedla ČNB

30. 08. 2010  15:00  |   Česká národní banka aktualizovala zátěžové testy. Scénář předpokládá i krize na trzích vládních dluhopisů zemí jižní části EU. více »

Zkopírovat tisícovku a hurá do baru. Padělaných bankovek v Česku přibývá

22. 08. 2010  15:00  |   V Česku se objevuje stále více falešných bankovek českých korun. Jen za první pololetí letošního roku Česká národní banka eviduje přes 3 tisíce kusu padělků. Za stejné ob více »

ČNB vidí ekonomiku růžověji. Růst letos zrychlí na 1,6 procenta

05. 08. 2010  15:00  |   Česká národní banka změnila odhad vývoje ekonomiky v letošním roce k lepšímu. Místo původních 1,4 procent by hospodářství mělo růst o 1,6 procenta. Uvedl to na své první více »

České banky pokračují ve zvyšování zisků: Výsledky za 1. čtvrtletí 2010

03. 06. 2010  01:33  |   V pondělí zveřejnila Česká národní banka výsledky tuzemského bankovního sektoru za první čtvrtletí roku 2010. více »

Úroková sazba Běžného spořicího účtu Volksbank CZ stále neklesá!

26. 05. 2010  11:46  |   Přestože Česká národní banka snížila úrokové sazby, Volksbank CZ i nyní garantuje u Běžného spořicího účtu až do 30. června 2010 nezměněnou sazbu 2,03 % p.a. pro jakoukoliv výši vkladu a bez vázanosti finančních prostředků. více »

ČTK: ČNB varuje před některými firmami slibujícími bankovní úvěry

16. 04. 2010  13:19  |   Česká národní banka (ČNB) dnes varovala před možnými klamavými praktikami některých společností, které nabízejí zprostředkování bankovních úvěrů po zaplacení poplatku. více »

Analytici: Česká národní banka má ve světě dobrou pověst

13. 04. 2010  15:00  |   Centrální bankovnictví má v českých zemích dlouholetou tradici. ČNB se stala mimojiné první centrální bankou na světě, která začala zveřejňovat prognózu nominálního více »

Jak se bude ekonomice dařit v příštím roce

25. 11. 2009  15:00  |   Část analytiků očekává, že po propadu ekonomiky již nastane rovnou pozvolné oživování, Česká národní banka (ČNB) ještě predikuje další propady. quot;Prognózy na rok více »

Centrální banka sjednotila distkutabilní výklad zákona

12. 11. 2009  15:00  |   Včera Česká národní banka (ČNB) vydala úřední sdělení, které přináší jednoznačný výklad části zákona o platebním styku, která se týká odpovědnosti majitele karty za škodu více »

ČNB sjednocuje výklad k odpovědnosti za ztráty z platebních karet

12. 11. 2009  08:48  |   Česká národní banka vydala ve středu 11. listopadu 2009 úřední sdělení, které přináší jednoznačný výklad ustanovení nového zákona o platebním styku, jenž se týká ztráty plátce z neautorizované platební transakce. více »

ČNB přidala na optimismu, ekonomika má příští rok růst o 1,4 procenta

06. 11. 2009  15:00  |   Česká národní banka očekává v nové prognóze pro příští rok růst hrubého domácího produktu o 1,4 procenta. Letos centrální banka očekává pokles o 4,4 procenta. Odhad více »

Fondy bojují o klienty na hraně zákona (HN)

23. 10. 2009  07:13  |   Penzijní fondy vyplácejí bonusy, jež vynahradí penále za přestup. Česká národní banka má rozhodnout, které pobídky jsou přípustné. více »

Henri Bonnet zvolen novým předsedou představenstva a generálním ředitelem KB

09. 09. 2009  18:18  |   Dozorčí rada Komerční banky dnes zvolila členem představenstva pana Henriho Bonneta s účinností od 10. září 2009. Představenstvo Komerční banky následně zvolilo pana Bonneta do funkce předsedy představenstva a jmenovalo ho generálním ředitelem s účinností ke stejnému dni. Česká národní banka posoudila odbornou způsobilost, důvěryhodnost a zkušenosti pana Bonneta a souhlasila s tím, aby zastával funkci člena představenstva Komerční banky, a. s. více »

ČNB odmítá reformu dohledu podle EU (HN)

17. 07. 2009  08:18  |   Česká národní banka odmítá návrhy reforem dohledu nad finančním trhem v rámci celé EU, na kterých se dohodli počátkem června lídři členských států EU. více »

Tři scénáře ČNB: deprese, nervozita, recese. Banky uspěly ve všech

16. 06. 2009  15:53  |   Český bankovní sektor je podle výsledků zátěžových testů, které provedla Česká národní banka, odolný vůči možnému negativnímu i katastrofickému vývoji ekonomiky. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě, kterou ČNB zveřejnila. Testy naznačují i dobrou odolnost pojišťoven a penzijních fondů. Guvernér Zdeněk Tůma řekl, že se nedá absolutně vyloučit, že jednotlivá banka se dostane pod tlak, ale sektor jako celek je připraven čelit bez zásadních potíží ekonomické krizi. Banky jsou kapitálem vybaveny velmi dobře, prohlásili Tůma i další člen bankovní rady ČNB Robert Holman. více »

ČNB vyloučila reklamu na bankovkách

16. 05. 2009  15:00  |   Česká národní banka vylučuje využití bankovek k reklamním účelům, jak to na internetu nabízí společnost Vedici. více »

ČNB snížila úroky na minimum, banky však půjčky nezlevní hned

09. 05. 2009  15:00  |   České ekonomice ubývají rychle síly a potřebuje vzpružit. K tomuto názoru došla ve čtvrtek Česká národní banka, když snížila základní úrokovou sazbu na 1,5 procenta, tedy více »

Nová prognóza ČNB: Česká ekonomika letos klesne o 2,4 procenta

08. 05. 2009  15:00  |   Česká národní banka zhoršila prognózu české ekonomiky pro letošní rok, podle aktuálního odhadu centrální banky by české hospodářství mělo letos klesnout o 2,4 proce více »

Nová prognóza ČNB: Česká ekonomika letos klesne o 2,4 procenta

08. 05. 2009  15:00  |   Česká národní banka zhoršila prognózu české ekonomiky pro letošní rok, podle aktuálního odhadu centrální banky by české hospodářství mělo letos klesnout o 2,4 proce více »

Sekce obsahuje celkem 78 článků. Výše vypsáno 0 - 50Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti