Téma: novela

Příbuzná témata

Poskytovatelé nebankovních půjček pokračují v nezákonném jednání

07. 03. 2013  11:21  |   Novela zákona o spotřebitelském úvěru již týden zakazuje zajišťovat půjčku nepřiměřenou zástavou či využívat při jejím sjednávání zpoplatněné linky. Některé společnosti ovšem zákon ignorují či obcházejí. více »

Novela zákona o spotřebitelském úvěru dnes vstoupila v účinnost

25. 02. 2013  17:42  |   Věřitelé mohou ode dneška poskytovat spotřebitelské úvěry jen v případě, pokud je zřejmé, že klient bude schopen úvěr splácet. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob ČTK sdělil, že příslušná novela zákona o spotřebitelském úvěru dnes vyšla ve Sbírce zákonů, a nabyla tím účinnosti. Novela má zlepšit postavení klientů a zamezit nekalým úvěrovým praktikám. více »

Malí vinaři kritizují novelu stavebního zákona, poplatky se ... - Český rozhlas

30. 01. 2013  11:28  |   Malí vinaři kritizují novelu stavebního zákona, poplatky se ... Český rozhlas Vinný sklípekFoto: Pavel Polák. Malým vinařům vadí novela stavebního zákona a s ní související novela zákona o správních poplatcích, která u vinařských staveb, tedy i sklepů a lisoven, zvýšila poplatky za stavební povolení a umístění stavby o stovky ... více »

Zajímavé: Tajný přílepek rozhodne o sKartě. Je v zákoně o dětech

07. 11. 2012  14:53  |   Poslanci dnes mají možnost zastavit další rozšíření povinných výplat státní pomoci přes takzvanou sociální kartu. Jak zjistil online deník Aktuálně.cz, většina z nich o tom ale netuší. Mezi pevně zařazenými body středečního jednání sněmovny je totiž nenápadná novela zákona o zaměstnanosti, ukrytá jako přílepek v nesouvisejícím zákoně o sociálně-právní ochraně dětí. více »

ČLFA: Novela zákona o spotřebitelském úvěru by pomohla šedé zóně

18. 09. 2012  16:14  |   Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) nesouhlasí s některými pasážemi vládní novely zákona o spotřebitelském úvěru a je připravena k dalšímu jednání o její podobě. Aplikace současného návrhu by podle ČLFA vnesla právní nejistotu do oblasti poskytování leasingových a úvěrových produktů a mohla by vést k zvýšenému zájmu o nabídky neseriózních poskytovatelů finančních služeb tvořících tzv. šedou zónu. Záměr vládní novely byl přitom opačný. více »

Vláda schválila lepší postavení klientů spotřebitelských úvěrů

23. 08. 2012  09:02  |   Postavení lidí, kteří žádají o spotřebitelské půjčky nebo je čerpají, se zřejmě zlepší. Vláda dnes schválila novelu zákona o spotřebitelském úvěru, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Novela zavádí například možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez sankce, zakazuje používání směnek a šeků či volání na předražené telefonní linky. Zákon by měl platit od příštího roku. více »

Tajné služby získají přístup k bankovnímu tajemství,stvrdil Klaus

04. 07. 2012  17:33  |   České zpravodajské služby budou mít možnost získat přístup k údajům podléhajícím bankovnímu tajemství. Budou k tomu ale potřebovat povolení soudu, o které budou moci žádat jen pro případy boje s financováním terorismu. Mimo jiné to avádí novela bankovního zákona, kterou dnes podepsal prezident Václav Klaus. O podpisu ČTK informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. více »

Senát má řešit právo tajných služeb prolomit bankovní tajemství

13. 06. 2012  09:32  |   Novela bankovního zákona bude jedním z nejsledovanějších bodů schůze Senátu, která začne dnes dopoledne. Důvodem jsou rozdílná doporučení senátních výborů ke snaze zpravodajských služeb získat novelou možnost přístupu k údajům, které podléhají bankovnímu tajemství. Bezpečnostní výbor to odmítl, hospodářský výbor navrhl novelu schválit beze změn. více »

Finanční arbitr bude řešit spory ohledně směnáren a pojišťoven

05. 06. 2012  11:15  |   Pravomoci finančního arbitra se zřejmě rozšíří o řešení sporů klientů se směnárnami a životními pojišťovnami. Počítá s tím novela zákona o finančním arbitrovi. Tu ministerstvo financí předložilo vládě v souvislosti s novým zákonem o směnárenské činnosti, který by měl nahradit současný devizový zákon. Změny navrhuje MF od dubna 2013. více »

Vláda projedná změny ve stavebním spoření, spořitelny se bouří

17. 04. 2012  10:55  |   Systém stavebního spoření by se měl otevřít i pro univerzální banky. S tím ovšem nesouhlasí stavební spořitelny, které kvůli tomu na úterý svolaly tiskovou konferenci. Návrh z dílny ministerstva financí má ve středu projednat vláda. Novela dále počítá se zavedením účelového využití státního příspěvku ke stavebnímu spoření a využitím státního příspěvku nejen na bytové účely, ale i na úhradu školného nebo na důchod. více »

Rok 2011 přinesl větší ochranu vkladů a nárůst počtu bank

07. 02. 2012  16:20  |   Rok 2011 byl ve Fondu pojištění vkladů (FPV) ve znamení organizačního a technického zabezpečení všech požadavků, které na konci roku 2010 přinesla novela zákona o bankách. Vklady klientů v bankovních institucích a dostupnost náhrad vkladů v případě krachu některé z bank, stavebních spořitelen či družstevních záložen jsou nyní na výrazně vyšší úrovni. Do Fondu začala přispívat nová bankovní instituce. A Fond vyplácel v roce 2011 náhrady vkladů jedné družstevní záložny. více »

MF navrhuje v novele zákona o ČNB zrušit Výbor pro finanční trh

06. 01. 2012  09:26  |   Ministerstvo financí předložilo do připomínkového řízení návrh novely zákona o České národní bance, která ruší Výbor pro finanční trh. Novela dále zpřesňuje ustanovení týkající se odvolávání členů bankovní rady ČNB, rozsah činnosti centrální banky nebo ruší pravomoc ČNB vydávat opatření jako speciální regulatorní nástroj. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Výbor pro finanční trh vznikl před pěti lety v souvislosti s integrací dohledu nad finančním trhem. více »

Nejen banky: Poplatek za zápis do katastru vzroste od neděle na 1000 korun

30. 12. 2011  11:55  |   Poplatek za zápis do katastru nemovitostí se od neděle zdvojnásobí. Od Nového roku vstupuje v účinnost novela zákona, která ho zvyšuje z dosavadních 500 korun na 1000 korun. Zvýšení poplatku má státu podle vlády přinést přes 300 milionů korun ročně. Zvýšení vláda zdůvodňuje tím, že nynější poplatek platí od roku 1994 a od té doby se nezvyšoval. více »

Prohlášení ČLFA k novele zákona o finančním arbitrovi

15. 09. 2011  16:59  |   Novela zákona č. 229/2002 Sb., o finančním arbitrovi, která nabyla účinnost 1. července t. r., především rozšiřuje pravomoc arbitra na řešení sporů mezi poskytovateli či zprostředkovateli spotřebitelských úvěrů a spotřebiteli. Společnosti sdružené v ČLFA vítají toto rozšíření možností mimosoudního řešení sporů ze spotřebitelských úvěrů. Klienti finančních institucí získali novelou další možnost, jak se rychle, jednoduše a zdarma domoci oprávněných nároků ze smluv o spotřebitelském úvěru. více »

Nejen banky zvyšují poplatky, ale i soudy

06. 09. 2011  10:05  |   1. září nabývá účinnosti novela zákona, která přináší zvýšení soudních poplatků. Vzhledem ke známé neochotě českých spotřebitelů k soudnímu řešení sporů lze předpokládat, že jejich změna povede k ještě horší vymahatelnosti práv spotřebitelů. více »

Senát schválil zapojení bank do systému Czech POINT

22. 07. 2011  10:17  |   Do systému kontaktních míst Czech POINT pro komunikaci s úřady státní správy a samosprávy se zřejmě budou moci zapojit banky a stavební spořitelny. Počítá s tím novela, jejíž přijetí dnes umožnil Senát. Normu sice přes doporučení svých výborů neschválil, ale ani neodmítl a neupravil. Úpravu zákona o informačních systémech veřejné správy tak v souladu s ústavou dostane k podpisu prezident. více »

Finanční arbitr v novém: financování ze státního rozpočtu a rozšířené pravomoci

30. 06. 2011  00:48  |   Prezident Václav Klaus podepsal v minulém týdnu pět nových ekonomických zákonů. Jeden z nich byla i novela zákona o finančním arbitrovi. Tato novela rozšiřuje pravomoci finančního arbitra, a také upravuje zdroj financování jeho úřadu. více »

Exkluzivně – novela loterijního zákona se dotkne i bank, mají bránit nelicencovanému sázení online

15. 06. 2011  09:59  |   Návrh novely loterijního zákona z pera poslance TOP 09 Mgr. Jana Farského, starosty města Semily, se s největší pravděpodobností dotkne i bank. Ukládá jim totiž povinnost zamezit převodu mezi účtem klienta a internetovou společností, která v České republice nemá licenci k provozování loterií a sázek. více »

Sněmovna schválila rozšíření pravomocí finančního arbitra

09. 05. 2011  22:52  |   Poslanecká sněmovna dnes přijala novelu, která rozšiřuje pravomoci finančního arbitra. Arbitr by měl nově rozhodovat spory týkající se spotřebitelských úvěrů a kolektivního investování, nyní rozhoduje jen spory ohledně převodů peněz a využívání elektronických platebních prostředků, zejména karet. Novela nyní zamíří do Senátu. více »

Novela zákona o spotřebitelském úvěru přináší změny i v hypotékách

28. 12. 2010  10:13  |   Změny zákona o spotřebitelském úvěru se dotknou i některých forem hypotečních úvěrů. více »

Zvýšení pojištění vkladů na 100 000 EUR je dalším impulsem k rozvoji družstevního bankovnictví

21. 12. 2010  17:01  |   Poslední prosincový den vstoupí v platnost novela zákona o bankách. Ta zdvojnásobuje hranici pojištění vkladů v bankách a družstevních záložnách na 100 000 EUR a zkracuje výplatu vkladů na 20 pracovních dní. Změna posiluje důvěru klientů v družstevní bankovnictví a pomáhá vytvářet konkurenci tradičním bankám. více »

Dobojováno: Klaus podepsal novelu omezující státní podporu stavebního spoření

26. 11. 2010  12:10  |   Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu zákona omezující státní podporu stavebního spoření. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Státní podpora připsaná v příštím roce za letošní rok se tak bude zdaňovat 50 procenty. V dalších letech příspěvek státu klesne z 15 na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 Kč ročně. Novela také zdaňuje výnosy ze stavebního spoření. více »

Velké firmy a banky nesmí kvůli novele zákona do veřejných soutěží

04. 08. 2010  15:00  |   Boj za čistotu a transparentnost veřejných zakázek se zatím zvrhl v pěknou šlamastyku. Nedávná novela zákona o veřejných zakázkách, která má začít platit už od 15. září, více »

Zemětřesení na trhu spotřebitelských úvěrů

23. 03. 2010  02:28  |   V Senátu ČR právě leží novela zákona o spotřebitelském úvěru, kterou v minulém týdnu schválila Poslanecká sněmovna. Nové znění zákona zavádí přísnější pravidla pro instituce, které žijí z poskytování úvěrů. více »

Bezpečí bankovních vkladů se zvyšuje, poslanci schválili vyšší limity jejich pojištění

11. 03. 2010  15:00  |   Místo dosavadních 50.000 eur budou pojištěny vklady až do 100.000 eur. Novela také zkracuje lhůty pro výplatu náhrad za pojištěné vklady na 20 pracovních dnů. více »

Nové poplatky na obzoru? Obchodníci mohou zákazníkům účtovat za platbu kartou

19. 02. 2010  05:33  |   Jak upozornil server Měšec.cz, novela zákona o platebním styku (v platnosti od 1. listopadu 2009) skýtá prostor pro navýšení poplatků za užití platební karty k nákupu zboží. Nárůst by však v tomto případě nebyl iniciován bankami, ale obchodníky. více »

Konec tajemných poplatků: cestovky musí zveřejňovat ceny včetně přirážek

21. 11. 2009  15:00  |   Kupování zájezdů přestává být definitivně složitou hrou, ke které potřebujete kalkulačku ke sčítání všemožných příplatků. Od tohoto týdne platí novela zákona o cenách, kt více »

Stavební spoření zřejmě na financování studia nebude možné použít

04. 11. 2009  19:39  |   Novela měla podle svých autorů umožnit, aby peníze ze stavebního spoření bylo možné použít například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. více »

Banku v problémech může převzít stát, Klaus podepsal zákon

04. 11. 2009  19:39  |   Novela zákona o bankách zjednodušuje proces navýšení kapitálu banky, nebo umoˇžňuje státu převzít banku ve vážných finančních potížích. více »

ZÁKON - změny související s novelou zákona o platebním styku pro klienty ČS

29. 10. 2009  11:50  |   K 1. listopadu 2009 vstoupí v platnost novela zákona o platebním styku (Zákon č. 284/2009 Sb.), která ovlivní nejen oblast platebního styku, ale také platební karty a upraví i komunikaci banky s klienty. více »

Stát bude moci převzít banky v problémech, schválila vláda

27. 04. 2009  15:00  |   Novela zákona zavádí koncept takzvané bridge bank, který má umožnit rychlé převedení banky v problémech na zdravou instituci. více »

Návrh: stát bude moci převzít banky v problémech (HN)

21. 04. 2009  08:54  |   Stát bude moci převzít banku, která by se ocitla ve vážných potížích. Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou na dnešní jednání vlády předložilo ministerstvo financí. více »

Čunkovo ministerstvo chce zrušit desítky stavebních úřadů

11. 12. 2008  16:33  |   Novela stavebního zákona počítá se zrušením zhruba 200 stavebních úřadů, necelé třeti více »

Jak změní reforma daňovou uznatelnost úroků z úvěrů

03. 10. 2007  02:49  |   Novela zásadním způsobem omezuje daňovou uznatelnost úroků z úvěrů a půjček v závislosti na procentní sazbě úroku. více »

Právo: Ministři se loudají s protikorupčními novelami

03. 06. 2007  10:40  |   Většina ministrů se laxně staví k úkolu vypracovat novely zákonů, které mají umožnit zveřej& více »

Novela zpřísní regulaci bank

26. 04. 2007  11:22  |   Sněmovna schválila novelu, která má zpřísnit pravidla fungování bank a dalších finančních institucí. Poslanci ji přijali i s pozměňovacími návrhy Senátu. více »

Obchodníkům nyní hrozí pokuty až 50 miliónů korun (30.5.2006)

01. 01. 1970  01:00  |   Tento týden nabyla účinnosti novela zákona o ochraně spotřebitele, která zpřísňuje některé podmínky podnikání a zároveň lépe chrání spotřebitele. Nepoctivým obchodníkům nyní například hrozí pokuty až 50krát vyšší než dříve. více »

Stát alimenty za rodiče hradit nebude

13. 12. 1901  21:45  |   Stát nebude za rodiče, kteří svým partnerům dluží na alimentech, tyto částky hradit. Novela ČSSD, kter&aacut více »

Sekce obsahuje celkem 56 článků. Výše vypsáno 0 - 50Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti