TOP 09 prý nikdy neuhne. Nevíme ale před čím


11. 10. 2017  00:15   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

SPECIÁL - VOLBY 2017 - 3. díl: TOP 09 je pravicová a proevropská strana. Určitě má potenciál najít si své liberální voliče. Problém však je v personálním obsazení této strany, kde si kromě Miroslava Kalouska a již bývalého předsedy Karla Schwarzenberga, jen těžko dokážeme někoho vybavit.

Ekonomický program nalezneme v části 4 programu této strany. Pokud pomineme tradiční prohlášení o podpoře růstu ekonomiky a bohatství občanů, což slibují všechny strany bez výjimky. Ostatně slibovat něco jiného v podstatě ani nejde, pak se dostáváme k prvnímu problému programu.

Bez dalšího vysvětlení či upřesnění slibuje Topka růst HDP o 3 procenta ročně. K tomu má vést kompetentní a odpovědná politika této strany. To je přitom v rozporu s dlouhodobým názorem či prohlášením představitelů této strany, že stát nemá na vývoj ekonomiky žádný výrazný vliv. A pokud se ekonomice dařilo v minulých čtyřech letech, tak to bylo vždy vládě navzdory. Je tedy divné, když vláda, která nemá na růst vliv nebo dokonce vliv negativní dosahuje růstu ekonomiky o více než 3 procenta, aktuálně téměř 4 procent. A v případě odpovědné vlády TOP 09 v čele, dosáhne tato vláda díky odpovědnosti a kompetentnosti, růstu 3 procent ročně. Tak v čem je tedy rozdíl?

Dalším problémem je výrazné snížení odvodů na sociální zabezpečení o 8 procent. To má sice zvýšit mzdy všem zaměstnancům bez rozdílu, na druhou stranu to dle odhadů povede k výpadku až 120 miliard korun z rozpočtu. Jak v minulosti navrhovala TOP 09 zalepit díru v rozpočtu či důchodovém fondu? Zavedením soukromého pojištění, kde si lidé mají spořit na své penze, pokud je budou chtít mít vyšší. Vidíte, co na jedné straně dáme, to na jiné straně stejně lidem vezmeme, jen to jinak nazveme, ale ve výsledku jde stále o to samé.

Slib růstu čistých mezd o 30 procent, kde se údajně míchají všechna opatření je do velké míry spekulativní, protože obsahuje i předpoklad současného nárůstu mezd ze strany podniků, které pociťují nedostatek zaměstnanců. Navíc je těžko uvěřitelné věřit v takový výrazný nárůst průměrné mzdy u strany, které odmítala růst minimální mzdy, která pohání k růstu i další relativně nízké mzdy. Jakékoliv daňové či odvodové úpravy tohoto typu, které navrhuje i ODS, vedou k jednorázovému nárůstu příjmu, například o 8 procent, tedy několik set až tisíc korun. Tento růst je však jednorázový a v dalších letech už se opakovat nebude. Na druhou stranu státní rozpočet přijde v důsledku jednorázového skoku v příjmech o desítky miliard korun, které buď zvýší schodek, nebo to povede k potřebě vytáhnout chybějící peníze z kapes občanů jiným způsobem. Zjednodušeně lze říci, že jednorázové zvýšení příjmu, si zaplatíte jiným způsobem.

Třemi základními pilíři rozpočtové politiky TOP 09 jsou:

  • Výdaje na vzdělání a výzkum
  • Výdaje na obranu 2 procenta HDP ročně
  • Snižování odvodového zatížení práce

To je všechno? Kde jsou priority ve formě úspor, abychom sanovali výpadky v příjmech rozpočtu z důvodu snižování odvodového zatížení práce a naopak abychom pokryli nárůst výdajů na vzdělání a výzkum a výdaje na obranu na 2 procenta, což znamená růst o několik desítek miliard korun? Top 09 nám asi neříká vše, co bychom potřebovali vědět, ale zaměřuje se jen na ty hezké a pozitivní věci.

Podpora podnikatelů

TOP 09 chce odstraňovat zbytečnou byrokracii u podnikatelů. Nevíme ale co konkrétně. Pak chce také zrušit EET. Otázkou je, jestli z toho budou podnikatelé šťastní, když už do systému investovali, a vše nyní v podstatě normálně funguje. Určitě by byli nadšení podnikatelé v pohostinství, kde EET výrazně a prokazatelně narovnalo podnikatelské prostředí. To se projevilo výrazným zvýšením příjmů a odvodů těchto firem, a také výrazným až 16 procentním růstem mezd v sektoru stravování a pohostinství. Určitě to není tím, že se zaměstnancům v pohostinství náhodou zvýšili takto rekordně mzdy právě nyní.  Naopak přiznávání tržeb v reálné výši zabránilo podnikatelům využívat neregistrované příjmy k placení zaměstnanců tzv. na ruku, tedy i k úspoře na odvodech za zaměstnance.

Velmi zajímavým projektem je tzv. ONE STOP SHOP, kam podnikatelé dobrovolně naskenují a zaregistrují své faktury za zakoupené a prodané zboží a stát, zřejmě finanční úřad jim sám vyplní daňové přiznání a sám vyměří výši daně z příjmu. Jedná se o zajímavou novinku, která by mohla fungovat v případě posílení finančních úřadů a investic do elektronizace státní správy.

Dlouhodobým „trhákem“ Topky je také zřízení jednotného inkasního a kontrolního místa, kde by podnikatel na jednom místě a jedné instituci hradil veškeré své odvody státu.

Energetika

V oblasti energetiky se program TOP 09 od dalších konkurenčních stran výrazněji neliší. I TOP 09 je pro dostavbu jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech, je pro vhodný energetický mix, omezování výroby elektřiny z uhlí, podpora individuálním výrobcům energie pro vlastní potřebu. To vše je zcela v pořádku.

Zavedení Eura

Topka je nyní jednou z mála stran, která je pro co nejrychlejší zavedení Eura v České republice a to bez podmínek. Pro lidi, kteří mají jako prioritu co nejdříve platit Eurem, místo koruny, je tedy volba TOP 09 logickým řešením.

Celkové hodnocení programu

Můžeme pochválit programy pro podnikatele a snížení jejich administrativní zátěže. V pořádku je i energetická politika, která se nijak výrazně neliší od návrhů a cílů dalších stran. Ačkoliv bychom mohli chválit snížení odvodového zatížení až o 8 procent, od pravicové a odpovědné strany bychom očekávali spíše důraz na vyrovnání rozpočtu. Je otázkou, jak chce Topka zajistit současně jak vymazání současného 50 miliardového navrhovaného schodku rozpočtu, současně zvýšit o desítky miliard výdaje na obranu, zvýšit o nespecifikovanou výši výdaje na výzkum a vzdělání, zvýšit výdaje na slibovaný růst mezd až o 30 procent (u státních zaměstnanců), a proti tomu připravit rozpočet o více než 100 miliard korun z důvodu snížení odvodů a snížení DPH. Vypadá to, že z programu vypadly veškeré nepopulární věci a opatření, které mimochodem uvedla právě TOP 09 v život v době své vlády od roku 2007 do roku 2013, a program pouze popisuje zdánlivě pozitivní výsledky a opatření. Vše ovšem ve formě rovnice, která se nemůže nikdy rovnat.

DALŠÍ DÍLY NAŠEHO VOLEBNÍHO SPECIÁLU NALEZNETE ZDE!

politika_penize

 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.088 / Celkový počet hodnoceni 125
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti