Utahování měnových podmínek pokračuje. ČNB zvýšila úrokové sazby


17. 11. 2017  00:10   |   redakce   |   komentářů (0)

Ve čtvrtek 2. listopadu 2017 přistoupila Česká národní banka (ČNB) ke zvýšení klíčové sazby o 0,25procentního bodu. Toto rozhodnutí bylo více než očekávané. Koneckonců předcházelo mu zrušení kurzovních závazků, které proběhlo na jaře letošního roku, a samozřejmě také první navýšení sazeb, jež jsme mohli zaznamenat v srpnu.

Velkým překvapením nebylo ani navýšení Lombardní sazby na 1 procento a ponechání diskontní sazby beze změny. Co centrální banka chystá dál?

Česká ekonomika je v rozkvětu a podle nejnovějších prognóz, pokud se nestane něco naprosto nepředvídatelného, co bylo na ni mělo katastrofický dopad, by na tom měla být dobře i v budoucnu. To zapříčinilo cenový růst a také zvýšení mezd ve státním i soukromém sektoru. Utahování měnové politiky je proto podle ČNB na místě a hodlá v něm i nadále pokračovat. Doufá, že tím přibrzdí inflaci.

Zvýšení se výrazně odrazí na úrokových sazbách úvěrů. Spotřebitelé to pocítí jak při žádosti o novou půjčku či hypotéku, tak i při refinancování. Zatím ale ne příliš dramaticky. Odborníci předpokládají, že díky výrazné konkurenci na finančním trhu hypoteční sazby porostou o něco pomaleji než sazby ČNB. Poptávka po vlastním bydlení přesto podle developerů neopadne. Lidé jsou tak hladoví, že procento sem nebo tam, pro ně není vůbec podstatné.

Můžeme další zvýšení čekat ještě tento rok?

Ano, dokonce je to vysoce pravděpodobné. Neexistují totiž absolutně žádné překážky, které by schválení dalšího zvýšení bránily. A podle vyjádření guvernéra, to situace více než vyžaduje, ČR má podle něj aktuálně velmi udržitelnou inflaci, a může si proto dovolit učinit nezbytné kroky, které povedou k normálnějšímu nastavení měnové politiky. Můžeme tedy očekávat, že zvyšovat se bude už 21. prosince, kdy se koná další měnové zasedání.  

Zafixujte s nízkou úrokovou sazbu před jejím navýšením

Pokud plánujete pořízení vlastního bytu či domu, čekání by se vám mohlo značně nevyplatit. Zažádejte o hypoteční úvěr raději co nejdříve a zafixujte si na co nejdelší dobu výši úroku. Sazby budou nyní už jen stoupat a zatím to nevypadá, že se blýskalo na pokles cen nemovitostí. Naopak jejich ceny podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat v prvním čtvrtletí meziročně vyletěly téměř o 13 procent.  

Jak se zorientovat na trhu a zvolit správně?

Vyznat se na finanční trhu a vybrat z desítek úvěrů ten, který vás vyjde nejvýhodněji, je trochu jako mise do vesmíru. No jen si to představte, obcházení poboček, nekonečné čekání a komunikace s úředníky, kteří zpravidla mluví jakousi nesrozumitelnou bankovštinou, což vyjde asi stejně, jako kdyby vám náležitosti k žádosti o hypotéku vysvětlovali svahylsky.  

Zkuste si raději nabídky jednotlivých bank porovnat pomocí hypoteční kalkulačky z pohodlí domova. Je to jednoduché, jen si nastavíte parametry úvěru, jeho výši, délku splácení a fixace, a během chviličky se vám načtou produkty, které přesně vyhovují vašim požadavkům. Navíc přehledně srovnané dle výhodnosti. Vy si pak můžete všechny v klidu prostudovat, do detailu se seznámit s jejich parametry i podmínkami a následně navštívit jen jednu banku, jejíž nabídka vám nejvíce vyhovuje.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.97059 / Celkový počet hodnoceni 204
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti