Češi měnili rekordně dodavatele energií. Počet změn dosáhl 830 tisíc


08. 01. 2019  00:20   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Ve více než 830 tisících případech došlo v roce 2018 ke změně dodavatele energií. K rekordnímu počtu změn dodavatelů vedly spotřebitele především zvyšující se ceny energií a vysoká aktivita dodavatelů. Informace přinesl Operátor trhu s elektřinou (OTE).

Růst cen energií vedl k rekordnímu množstí změn dodavatelů energií

Ekonomika jela v loňském roce na plné obrátky, rekordně se zvyšovaly platy Čechů a ceny energií začaly po mnoha letech poklesu či stagnace opět růst. Jednalo se tak o jasné důvody, proč se lidé rozhodli v rekordním počtu pro změnu dodavatelů energií. V neposlední řadě také o ochotě změnit dodavatele energií přiměl Čechy i velmi snadný způsob přechodu a nabízené úspory v cenách od nových dodvatelů.

V roce 2018 byl překonán rekord z roku 2012

Počet změn u dodavatelů elektřiny se zvýšil oproti roku 2017 o 60 procent, na 570.511 z 357.800. Rekord v počtu změn dodavatelů přitom zaznamenal rok 2012, kdy došlo ke změnám v 473 tisících případech. 

Velká konkurence na trhu dodavatelů energií, snadné vyřízení změny a důvěra spotřebitelů v nové dodavatele vede k tomu, že ceny nenarůstají takovým tempem, jak by tomu bylo v případě nedostatečné konkurence a překážek na trhu, které platily ještě před několika lety. Tento stav tak bude fugovat jako brzda růstu konečných cen energií pro konečné spotřebitele.

Liberalizace přechodu klientů u bankovních služeb vedla ke zlevnění

Obdobná situace nastala v minulosti i v případě bankovních služeb. I v případě finančních služeb došlo k uvolnění podmínek pro přechod z jedné banky do druhé a ke snížení poplatků, které s přechodem ke konkurenci souvisí. Velká mobilita klientů tak posílila jejich práva a vedla ke snížení poplatků a dalších cen bankovních služeb.

Se zvyšujícími se cenami pak odborníci předpokládají zvyšování počtu změn dodavatelů i v následujících letech.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.05389 / Celkový počet hodnoceni 167
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti