Visa Europe: V regionu střední Evropy patří Česká republika k zemím, v nichž je užívání platebních karet nejrozšířenější


11. 03. 2013  15:49   |   tz   |   komentářů (0)

Podle průzkumu společnosti Visa Europe, který se uskutečnil v polovině loňského roku se dvěma tisíci respondenty, debetní kartu vlastní 93% českých klientů bank, z nichž 73% ji běžně používá k výběrům z bankomatu, nebo    pro platbu u obchodníků, zatímco 11% ji u sebe nenosí vůbec. Česká republika je sice lídrem v užívání platebních karet ve střední Evropě, ovšem v porovnání se západní Evropou je na tom o něco hůře. O to větší má však podle společnosti Visa Europe potenciál.

Průzkum dále prokázal, že většina Čechů preferuje pouze jednu banku, u které si vedou svůj účet. Tento fakt potvrzuje i zjištění průzkumu, podle něhož cítí zákazníci ke svým vybraným bankám silnou loajalitu. Výsledky také ukázaly, že čeští klienti při velkých nákupech potravin platí v 57% případů debetní kartou, 38% nakupujících platí v hotovosti a pouze 5% z nich provádí platbu kartou kreditní. Studie, která proběhla v celé řadě regionů Čech, Moravy         i Slezska, také zjistila, že klienti bank mají u sebe běžně v průměru 1054 Kč v hotovosti.
Finanční chování – Čeští klienti bank jsou podle průzkumu společnosti Visa Europe rozumní a upřednostňují život v rámci svých možností namísto půjček. Česká populace má velmi obezřetné finanční chování a klade důraz na úspory. Většina respondentů průzkumu se domnívá, že si dovede uhlídat své finance a umí předcházet dluhům. Pouze 9% dotázaných přiznalo, že nemá problém si peníze půjčit, pokud by se díky tomu výrazně zlepšil jejich životní styl. Peníze jako finanční ochranu pro budoucnost si šetří 70% respondentů.
Úspory – Je překvapivé, že i mladší generace dnes nakládá s penězi opatrně - více než třetina mladých lidí věnuje pozornost úsporám a plánuje své nákupy. Lidé ve věku 25
až 34 let jsou půjčkám otevřeni o něco více, než je celkový český průměr. Podle očekávání vykazují lidé s vyššími příjmy i větší sklon k úsporám (57%) a také častěji plánují své útraty (47% z nich). U klientů, kteří plánují dopředu, je pak třikrát vyšší pravděpodobnost, že si zavedou spořící účet. Z průzkumu také vyplynulo, že držitelé vyššího počtu karet jsou sofistikovanější v oblasti plánování dopředu. Naproti tomu méně než 20% klientů bank si vůbec neplánuje rodinný rozpočet do budoucna.
Pokud se Češi rozhodnou uzavřít některý z bankovních či rodinných úvěrů, vedou je k tomu nejčastěji rodinné důvody nebo zásadní změny v jejich životě.
Kreditní karty vlastní podle průzkumu v České republice pouze 16% zákazníků bank. Potvrzuje se, že tento typ karty na zdejší trh ještě dostatečně nepronikl. Nejčastěji jsou jejich majiteli lidé mezi 35 až 49 roky. Vlastnictví kreditní karty úzce souvisí s pracovním poměrem. Až 24% klientů, kteří mají svůj podnik, je držiteli kreditní karty. Majitelé “kreditky” také častěji nakupují online (22%) a využívají služeb internetového bankovnictví (20%). Kreditní kartou rovněž disponují lidé, kteří mají hypotéky (32%) nebo si zavedli kontokorentní úvěr (28%).
Průzkum společnosti Visa Europe dále zjistil, že Češi považují nákup bytu či domu za nejdůležitější investici. Z ostatních typů investic překročily hranici 20% jen pojištění vázané na investiční spoření a soukromé spoření na penze (30%). Klienti, kteří jsou držiteli více než čtyř platebních karet, mají mnohem větší sklon vlastnit další typy investičních produktů, než činí současný průměr na trhu.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.97532 / Celkový počet hodnoceni 1013
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti