Vrba - problém může být i kopírování osobních dokladů


22. 06. 2017  00:40   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

VRBA: Čtenář si stěžuje na svou banku, kvůli požadavku na kopírování osobních dokladů klienta, konkrétně občanského průkazu. Banka se samozřejmě brání a na stížnost reaguje. ČTĚTE DÁLE!

Lidé jsou velmi nedůvěřiví k institucím a obávají se zneužití svých osobních údajů. I z toho vyplývá stížnost a nechuť klienta poskytnout bance k okopírování svůj občanský průkaz. Jak na tuto stížnost reaguje samotná banka?

STÍŽNOST KLIENTA A KOMUNIKACE S BANKOU:

Dobrý den,
jsem vaším klientem již od roku 2006. Nyní jsem chtěl investovat do fondů nebo akcií ve vaší bance, ale k tomu je údajně potřeba uzavřít další smlouvu. Pracovník na pobočce po mě ale proto vyžaduje okopírování občanského průkazu, s čímž samozřejmě nesouhlasím. Odporuje to také prohlášení Úřadu na ochranu osobních údajů. Doposud jsem také žádnému finančnímu ústavu kopírování mých osobních dokladů nepovolil, a přesto jsem si v nich účty nebo komisionářské smlouvy otevřít mohl. Souhlasím s opsáním všech potřebných údajů, nikoliv ale s kopií celého občanského průkazu včetně fotografie. Častý únik osobních dat (naposledy např. v T-mobile) mě utvrzuje v tom, že tato data nejsou dobře chráněna.
Nechci zažít, aby byl můj OP zneužit např. k vyřízení hypotéky.

Za poučení Vašich zaměstnanců o možnosti si potřebná data pouze opsat a za vaši odpověď
děkuje
V.K.

Vážený pane,
klientský pracovník je při poskytnutí nové služby povinen provést nový scan Vašeho občanského průkazu.
Oprávnění finanční instituce pořizovat kopie je uvedena v zákoně 253/2008, §8, odst. 8.: "Klient
poskytne povinné osobě informace, které jsou k provedení identifikace nezbytné, včetně
předložení příslušných dokladů. Povinná osoba může pro účely tohoto zákona pořizovat kopie
nebo výpisy z předložených dokladů a zpracovávat takto získané informace k naplnění účelu
tohoto zákona."
Pokud jste klientem Fio banky, a.s., v komunikaci s bankou doporučujeme Váš podnět, reklamaci, dotaz nebo problém zadávat prostřednictvím naší služby Fio servis přímo v aplikaci Fio internetbanking, kterou naleznete po kliknutí na symbol obálky v horní části obrazovky vedle Vašeho jména. Vývoj Vašeho problému (přijetí, předání, komentáře, vyřešení, apod.) můžete ve Fio servisu průběžně sledovat, což je výhoda oproti e-mailové komunikaci bez zpětné vazby. Prosíme, využívejte této oficiální cesty pro komunikaci mezi Vámi a Fio bankou, a.s., namísto neautorizované e-mailové komunikace. Děkujeme Vám za pochopení.
Děkujeme za pochopení.

VYJÁDŘENÍ BANKY:

Dobrý den,

oprávnění finanční instituce pořizovat kopie dokladu totožnosti je uvedena v zákoně 253/2008, §8, odst. 8.: "Klient poskytne povinné osobě informace, které jsou k provedení identifikace nezbytné, včetně předložení příslušných dokladů. Povinná osoba může pro účely tohoto zákona pořizovat kopie nebo výpisy z předložených dokladů a zpracovávat takto získané informace k naplnění účelu tohoto zákona." Každá instituce si tedy může sama zvolit, jestli jí bude stačit pouhý opis údajů, nebo preferuje pořízení kopie. My jsme se z bezpečnostních a organizačních důvodů rozhodli používat kopie dokladů totožnosti, čímž předcházíme jakýmkoliv nesrovnalostem, které by během opisu mohly nastat. Na základě naší interní politiky, která vychází z výše uvedeného zákona, tedy není možné bez řádné identifikace a bez pořízení scanu dokladu uzavřít s klientem smlouvu o požadované službě.

S pozdravem

Zdeněk Kovář
Fio banka

DALŠÍ STÍŽNOSTI KLIENTŮ V NAŠÍ VRBĚ A REAKCE BANK NALEZNETE ZDE!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.05612 / Celkový počet hodnoceni 196
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti