Výsledky Erste Group za rok 2017: čistý zisk ve výši 1,31 mld. EUR (ROTE 11,5%) vedly ke zvýšení navrhované dividendy na EUR 1,20 za akcii


28. 02. 2018  19:17   |     |   komentářů (0)

V roce 2017 se opět ukázalo, že náš podnikatelský model jakožto banky zaměřené na obsluhu soukromé a korporátní klientely v regionu střední a východní Evropy funguje, a to navíc se skvělými výsledky – včetně nejvyššího čistého zisku v naší historii ve výši 1,31 mld. EUR.

Tuto skutečnost dokládá i výjimečný čistý příliv klientských vkladů ve výši 13 mld. EUR a silná poptávka ze strany podnikatelů a soukromých domácností, kterým jsme na naplnění jejich záměrů poskytli nové úvěry v objemu přesahujícím 9 mld. EUR.

Tento vývoj byl silně podpořen růstem ekonomik ve střední a východní Evropě, který překonal růst hospodářství v západní Evropě a totéž by mělo platit i v roce 2018. Výsledky za celý rok 2017 byly také solidně podpořeny naší likviditní a kapitálovou situací.

S aktuální hodnotou ukazatele nebonitních úvěrů (NPL) ve výši 4 % jsme dosáhli úrovně, kterou jsme naposledy zaznamenali před globální finanční krizí, přičemž naše rezervy na krytí rizika jsou na mimořádně nízké úrovni 9 bazických bodů. To neznamená, že naším cílem je zcela eliminovat náklady na riziko. Naší úlohou je také akceptovat riziko, čímž podporujeme klienty v jejich růstu.

Vzhledem k tomu, že očekáváme další pozitivní vývoj, domníváme se, že by z těchto dobrých výsledků za rok 2017 měli mít prospěch naši akcionáři, a proto jim navrhneme dividendu ve výši 1,20 EUR na akcii, což je oproti předchozímu roku nárůst o 20 %.

Pro rok 2018 máme dvě jasné oblasti, na které se chceme zaměřit: investovat do zaměstnanců, abychom mohli klientům poskytovat co nejlepší odborné poradenství, a dále rozvíjet naši digitální bankovní platformu George, aby se stala nejlepší digitální platformou ve všech našich zemích. Naším cílem je plně digitalizovaná banka a nejlepší zákaznický servis,“ řekl Andreas Treichl, generální ředitel Erste Group Bank AG.


 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.04969 / Celkový počet hodnoceni 161
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti