Zákon o spotřebitelském úvěru vstoupí v účinnost už 1. prosince 2016


03. 11. 2016  00:37   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Už za necelých 20 dní, tedy 1. prosince 2016 vstoupí v účinnost dlouho očekávaný zákon, resp. novela zákona o spotřebitelském úvěru. Počínaje tímto dnem se výrazně změní povinnosti poskytovatelů úvěrů spotřebitelům. ČTĚTE DÁLE!

Lze říci, že zákon přinese do vztahů poskytovatelů úvěrů a jejich klienty jako spotřebiteli doslova revoluci. Změny se budou týkat téměř všech aspektů poskytování spotřebitelských úvěrů. Výrazná regulace se dotkne také hypotečních úvěrů, zejména možnosti jejich předčasného splacení. 

Důsledkem zákona bude také výrazné pročištění trhu od malých, drobných a často pochybných poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, kteří budou potřebovat ke svému podnikání licenci od České národní banky a také minimální kapitál v hodnotě mnoha milionů korun. Na klienty i poskytovatele úvěrů tak bude čekat mnoho novinek, jejichž konkrétní dopady se v plném rozsahu projeví až v průběhu příštího roku.

Na banky a další poskytovatele úvěrů bude také čekat nová povinnost. Pečlivě a odpovědně si prověřit schopnost klienta splácet. Případná budoucí neschopnost klienta splácet se tak přesune ve velké míře i na odpovědnost poskytovatele úvěrů a půjček. Právě ten v první řadě a na samém počátku rozhoduje, komu úvěr poskytne a komu nikoliv.

Jak to tedy bude 1. prosince 2016? Velká část dosavadních povinností a práv poskytovatelů půjček a jejich klientů se tímto datem nezmění. Tyto vztahy se budou i nadále řešit podle dosavadních předpisů a smluvních ujednání. V plném rozsahu se však nová ustanovení zákona projeví u nově uzavíraných smluv o poskytnutí půjček a úvěrů a od nových dodatků o fixační době v rámci hypotečních úvěrů. Tyto vztahy už se budou v plném a neomezeném rozsahu řídit novými pravidly zákona.

1. listopad 2016 - TO JE DATUM KDY VSTOUPÍ V ÚČINNOST A TEDY ZAČNE PLNĚ PLATIT ZÁKONA O SPOTŘEBITELSKÉM ÚVĚRU. Plné znění zákona naleznete zde!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.99686 / Celkový počet hodnoceni 636
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti