Živnostníci jsou nuceni hrát domino: Za opožděnou platbu opožděná platba!


25. 06. 2014  14:17   |   TZ   |   komentářů (0)

Evropská unie a český stát přišly v roce 2012 s úpravou směrnic, které měly omezit problém zatěžující většinu podnikatelů – opožděně proplácené faktury. Jenomže praxe neplacení pokračuje nadále. Téměř 50 % z nich stále bojuje s tím, že jim odběratelé platí pozdě. Díky tomu se často dostávají do platební neschopnosti a třetina z nich přiznává, že se nacházejí na těsné hranici krachu.

„Platební morálka mezi podnikateli bohužel stále není na dobré úrovni. Spíše se navzdory právní úpravě neustále horší,“ komentuje situaci mezi českými podnikateli Pavel Ráliš, obchodní ředitel spořitelního družstva Artesa. „Zatímco v době před finanční krizí byla běžná doba splatnosti faktur 14 dní, dnes je to většinou 60 až 90 dní. Ani to nepomohlo a problémy s opožděně proplácenými fakturami řeší podle našich zjištění a dostupných průzkumů téměř polovina podnikatelů.“

Protože zmíněná směrnice určuje, že nedojde-li k zaplacení v uvedené lhůtě, začnou bez jakékoliv výzvy nebo upomínek nabíhat úroky z prodlení, sázejí odběratelé na tzv. administrativní chyby. „V praxi to chodí tak, že upozorní na nepřesnost obsahu nebo chybné datum plnění a nově vystavené faktuře začíná běžet nová doba splatnosti,“ vysvětluje Pavel Ráliš.

To vedlo některé podnikatele k tomu, že své zboží vydávají jen proti hotovosti. To se však týká především živnostníků podnikajících s užitým zbožím nebo poskytujících servisní služby. Většina podnikatelů takovou praxi zavést nemůže a ve chvíli, kdy sami bojují s nedostatkem cash-flow, musejí sami sáhnout ke stejné praktice – proplácet faktury se zpožděním.

„Ve chvíli, kdy nemají prostředky a musejí je vynaložit, jsou nuceni sáhnout po provozních úvěrech, které jim pomohou dočasný výpadek financí překlenout,“ říká Pavel Ráliš.

Spořitelní družstvo Artesa se svými službami zaměřuje právě na podnikatele. Kromě výhodných účtů, které šetří živnostníkům náklady, nabízí právě také úvěry, které podnikatelům pomáhají v nastartování podnikání, jeho rozvoji, nebo ve chvíli potřeby překlenutí platební neschopnosti.

Další zajímavé zprávy z bank naleznete ZDE!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.93371 / Celkový počet hodnoceni 1056
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti